Przejdź do treści

Wystawa historyczna na 100-lecie niepodległości Polski

   W pracowni historycznej Zespołu Szkół Technicznych im. W. St. Reymonta w Czartajewie w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości została zorganizowana wystawa poświęcona tej rocznicy. Pan Bogdan Laskowski – nauczyciel historii, wspólnie z uczniami przygotował ekspozycję materiałów i pamiątek, które były zbierane przez nauczyciela  ponad dwadzieścia lat.

   Młodzież naszej szkoły z zainteresowaniem zapoznawała się ze zgromadzonymi eksponatami. Wystawa składa się z kilku wątków: militaria i dokumenty z okresu II wojny światowej i  tuż po niej ( m.in. oryginalna mapa sztabowa z 1941 Armii Czerwonej okolic Hornowa), monety i banknoty od końca XIX wieku do lat dziewięćdziesiątych XX (m.in. 1000 marek polskich z 1919 roku, dwa złote z 1936 roku), dokumenty personalne (m.in. niemiecki paszport z 1917 roku), a także rozwój techniki (maszyny do pisania, komputery oraz telefony komórkowe,  m.in. telefon  marki Nokia  z 1994 roku).

Przystanek Historia - wrzesień 2018

     25 września 2018 roku w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu” Przystanek Historia” organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Tematem wykładu, poprowadzonego przez  Michała Ostapika – historyka delegatury IPN w Olsztynie było  „Powiat bielski w walce z bolszewizmem”.
    Prelegent przedstawił wydarzenia jakie miały miejsce na terenie dawnego powiatu bielskiego, a obejmujące obecnie obszar Siemiatycz, Hajnówki oraz Bieska Podlaskiego. Wydarzenia dotyczyły okresu od powstania II Rzeczpospolitej poprzez II wojnę światową kończąc na walce żołnierzy wyklętych. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych pod opieką p. Bogdana Laskowskiego. 

Kartki do Powstańców

     24 września cała społeczność ZST wzięła aktywny udział w projekcie BohaterON. Wysłaliśmy kartki do powstańców, chcąc oddać im cześć i podziękować za ich poświęcenie, które przyczyniło się do tego, że żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju.

     BohaterON jest ogólnopolskim projektem mającym na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Edukuje społeczeństwo, bazując na tysiącach historii Powstańców. Pokazuje nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje każdego z nich.

Samorząd Uczniowski

X Podlaski Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK

X Podlaski Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK - Czartajew-Narewka,
24–28 sierpnia 2018 r.

W ostatnim tygodniu sierpnia odbył się X Podlaski Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Tym razem trasy rajdowe przebiegały przez gościnny powiat siemiatycki, a baza  mieściła się w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie. Kilkudziesięciu uczestników podzielonych na trzy grupy - szwadrony przemierzało tereny, po których 70 lat temu poruszały się oddziały dowodzone przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, Lucjana Minkiewicza „Wiktora” i Władysława Łukasiuka „Młota”.

Celem rajdu, który odbył się po raz dziesiąty, jest przybliżenie młodym ludziom historii podziemia niepodległościowego oraz kształtowanie postaw w myśl dewizy „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Główne zadania rajdowe to pokonanie pieszo kilkudziesięciu kilometrów dziennie, zebranie relacji świadków i spisanie ich w dzienniku szwadronu oraz wykonywanie zadań - odnajdywanie mogił miejscowych bohaterów na cmentarzach, pomników czy też poznawanie historii wybranych miejsc. Zadania oraz trasy rajdowe przygotowała Marta Chmielińska z białostockiego Oddziału IPN, która wykorzystała także lokalne ciekawostki i miejsca historyczne związane nie tylko z podziemiem antykomunistycznym.

źródło: Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku