Przejdź do treści

Zagraniczne praktyki uczniów technikum ZSR w Czartajewie – relacja z pobytu w Grecji

     W dniach 19 marca - 2 kwietnia 2017 r. grupa 30 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Czartajewie brała udział w praktykach zagranicznych w Grecji w ramach programu Erasmus + i PO WER. Byli to uczniowie technikum w zawodzie technik mechanik oraz technik informatyk. Po 34 godzinach podróży przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię młodzież wraz z dwójką opiekunów szczęśliwie dotarła do hotelu San Panteleimon nieopodal miejscowości Leptokaria na Riwierze Olimpijskiej. Zakwaterowani zostali w przestronnych pokojach dwu lub trzyosobowych z  widokiem na ośnieżone wierzchołki masywu Olimpu i rozległą plażę nad Zatoką Termajską.

     Podczas pobytu uczestnicy praktyk mieli m. in. okazję zapoznać się z warunkami pracy w greckich firmach, poznać ich wyposażenie, przyjrzeć się obsłudze maszyn i urządzeń. Mogli samodzielnie wykonać niektóre czynności na stanowiskach. Ponadto, wyjazd ten był okazją do zapoznania się z tradycjami i kulturą innego kraju, tamtejszą kuchnią, malowniczymi krajobrazami. Uczniowie poznali podstawowe zwroty w języku greckim i doskonalili znajomość angielskiego. Wszyscy zetknęliśmy się z grecką gościnnością i życzliwym przyjęciem zarówno w hotelu jak i poza nim.
     Nasza młodzież zwiedziła zakład K. Nissoy w miejscowości Pos Panagia produkujący podzespoły elektroniczne m. in. do obrabiarek sterowanych numerycznie. Obserwowała proces wytwarzania układów elektronicznych obejmujący przygotowanie, montaż mikroprocesorów i kontrolę gotowych wyrobów.
     Zwiedziliśmy szkołę zawodową Technological Education Institute of Central Macedonia kształcącą w zawodach związanych z zarządzaniem oraz logistyką nakierowaną na rolnictwo i transport morski. Uczniowie wysłuchali wykładu doktora Dimitrisa Folinasa na temat szkolnictwa zawodowego w Grecji oraz obejrzeli szkolne pracownie i laboratoria.
     Odwiedziliśmy dwa zakłady z branży mechanicznej w mieście Larisa. Pierwszy zakład zajmował się regeneracją silników spalinowych. Uczniowie obserwowali proces planowania bloku silnika, wytaczania cylindra oraz szlifowania czopów korbowych. W kolejnej firmie młodzież obserwowała pracę obrabiarek sterowanych numerycznie, w tym frezarki o pięciu osiach a także piec ciśnieniowy do wytwarzania elementów z laminatu. Złożyliśmy wizytę w zakładzie mechanicznym zajmującym się naprawą samochodów ciężarowych. Uczniowie obsługiwali znajdujące się tam obrabiarki, na tokarkach toczyli sworznie oraz wykonywali kanały smarujące. Na zakończenie pobytu w zakładzie wyspawali na tulei pamiątkowy napis swojej klasy.
     Byliśmy w zakładzie Olympia Electronics wyspecjalizowanym w produkcji systemów bezpieczeństwa i zabezpieczeń elektronicznych. Obserwowaliśmy proces technologiczny wytwarzania wyrobów, w tym pracę wtryskarki do tworzyw sztucznych, urządzenia do laserowego wypalania napisów, automatów do montażu podzespołów elektronicznych, pakowanie i oznaczanie gotowych wyrobów. Każdy z uczestników praktyk otrzymał pamiątkowego pendrivea.
     Mechanicy w ramach praktyk udali się do pobliskiej tłoczni oliwy z oliwek, gdzie zapoznali się z  procesem produkcji oliwy i  urządzeniami wykorzystywanymi do jej wyrobu. Przy tej okazji dowiedzieli się, że nawet odpady poprodukcyjne z oliwek nie są wyrzucane. Po wysuszeniu służą jako opał.
     Grupa mechaniczna odwiedziła też zakład mechaniki pojazdowej, w którym dokonuje się napraw samochodów oraz ciągników rolniczych. Szczególne zainteresowanie wzbudziły tuningowane samochody, a zwłaszcza fiat, który posiada moc 500 KM i potrafi rozwinąć prędkość do 100 km/h w ciągu zaledwie 2,8 sekundy. Poznaliśmy proces technologiczny naprawy ciągników rolniczych.
     Grupa informatyczna brała udział w zajęciach poświęconych diagnostyce i naprawie notebooków i innych urządzeń komputerowych. Każdy miał możliwość samodzielnie zdiagnozować usterkę i naprawić komputer, zregenerować toner w drukarce czy wymienić wyświetlacz w tablecie. Uczniowie uczyli się również programowania w języku Visual Basic oraz obsługi programu Excel. Doskonalili także umiejętności konfiguracji urządzeń sieciowych, co było szczególnie przydatne z powodu częstych problemów z Internetem.
     Informatycy odwiedzili serwis sprzętu elektronicznego w mieście Larisa - piątym pod względem liczby mieszkańców w Grecji. Zapoznawali się z oprogramowaniem do odtwarzania systemu operacyjnego z zapisanego wcześniej obrazu, poznawali tajniki zaawansowanej konfiguracji najnowszego systemu operacyjnego, analizowali typowe usterki zasilaczy komputerowych oraz obserwowali codzienną pracę serwisanta sprzętu komputerowego. Przy okazji grupa udała się na krótki spacer po centrum miasta.
     Wszystkie grupy złożyły wizytę w Exalco - największym na Bałkanach zakładzie produkującym profile aluminiowe. Młodzież obejrzała linię produkcyjną, w tym prasy do wytłaczania profili, urządzenia sterujące, urządzenia do pokrywania profili warstwami barwiącymi. Uczniowie mieli okazję obejrzeć pomieszczenia biurowe firmy a także zapoznać się z ofertą wyrobów, np. systemami drzwi i okien, elementami konstrukcyjnymi z aluminium, roletami i żaluzjami sterowanymi elektronicznie itp. Specjalnie z okazji naszej wizyty, w sali konferencyjnej przedsiębiorstwa odbyła się krótka prezentacja firmy i jej oferty handlowej połączona z poczęstunkiem.
     Weekend był przeznaczony na realizację programu kulturowego. Udaliśmy się do przepięknych Meteorów. Meteory to grupa prawosławnych klasztorów (monastyrów), wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Te niezwykłe budowle, wzniesione na pozornie niedostępnych skalnych szczytach, zajmują górską dolinę nieco na północ od miejscowości Kalambaka. Nazwa Metéora dosłownie oznacza „skały zawieszone w powietrzu”, a na nich zbudowano właśnie monastyry. Nasza grupa zwiedziła Wielki Meteor. Z tarasu widokowego podziwialiśmy fantastyczne widoki okolicy zapierające dech w piersiach. Zatrzymaliśmy się także w pracowni ikon, gdzie przewodniczka opowiedziała o sposobie pisania ikon. W drodze powrotnej obejrzeliśmy cudowne źródło Świętej Paraskiewy.
     Następnego dnia wyjechaliśmy do Salonik, drugiego pod względem wielkości miasta Grecji, stolicy regionu Macedonia. Miasto zwane jest „księżniczką Zatoki Thermaikos”. Zasługuje na swój przydomek, bo znajdziemy tam bizantyjskie zabytki, tureckie zaułki, klasztory na wysokich skałach i miejsca, gdzie skosztujemy prawdziwej greckiej kuchni. Liczne zabytki i pomniki związane są z długą i burzliwą historią miasta i regionu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od symbolu miasta - Białej Wieży. Pływaliśmy statkiem pirackim po Morzu Egejskim. Spacerowaliśmy malowniczymi uliczkami miasta, byliśmy na Placu Hipokratesa i przeszliśmy promenadą nadmorską. Obejrzeliśmy zabytki Salonik takie jak Rotundę i Łuk Galileusza, Kościół Agia Sofia, łaźnię turecką i grecką.
     Nie zabrakło też czasu na zakupy.  Złożyliśmy m. in. wizytę na greckim bazarze w Leptokarii. Obejrzeliśmy tam zarówno regionalne produkty, np. baklawa, loukumi, czy tzipouro, jak również wyroby, które można spotkać na polskich targowiskach. Próbowaliśmy porozumieć się w językach obcych robiąc zakupy u miejscowych handlarzy. Przy okazji okazało się, że niektórzy z nich potrafią rozmawiać po polsku. Wiele osób zaopatrzyło się w upominki dla swoich bliskich i znajomych.
     Popołudnia, jeśli dana grupa nie miała zajęć, były przeznaczane na zajęcia rekreacyjno - sportowe. Na początku pobytu odbyło się ognisko integracyjne dla wszystkich grup biorących udział w programie Erasmus. Kilkakrotnie został rozegrany mecz w piłkę nożną pomiędzy młodzieżą z różnych części Polski. Odbyliśmy pieszą wycieczkę na pobliskie wzgórze, na którym znajduje się zamek Platamon. Z góry podziwialiśmy piękne widoki na Riwierę Olimpijską i szczyty Olimpu. Na pobliskiej plaży młodzież w wolnym czasie grała w siatkówkę przy pięknym greckim słońcu, które gwarantowało opaleniznę. Najodważniejsi kąpali się w chłodnym jeszcze Morzu Egejskim.
     Wieczorami również nie brakowało atrakcji. W hotelu stworzyliśmy strefę kibica na wspólne oglądanie meczu Czarnogóra - Polska. Nasi znów nie zawiedli! Odbył się konkurs karaoke dla wszystkich polskich grup zamieszkujących w hotelu. Uczniowie i opiekunowie doskonale się bawili słuchając i śpiewając polskie piosenki.
     Uczestniczyliśmy w wieczorze greckim. Przy dźwiękach tradycyjnych melodii greckich podziwialiśmy tańce zespołu ludowego, a w końcu daliśmy się ponieść urokowi chwili i zatańczyliśmy wspólnie taniec Zorby i kilka innych greckich tańców.
     Został zorganizowany wyjazd do masywu górskiego Olimp i wycieczka piesza szlakiem turystycznym. Malownicze krajobrazy podziwiane ze wzgórz Olimpu na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników, a pamiątkowe zdjęcia z widokiem na ośnieżone szczyty gór i wybrzeże Morza Egejskiego będą stanowić dowód niezapomnianej przygody, jaką był wyjazd do Grecji. 

     Wyjazd na praktyki zawodowe do Grecji był z pewnością wielką, niezapomnianą przygodą dla wielu naszych uczniów. Najlepszym potwierdzeniem tego faktu są relacje młodzieży. Oto kilka z nich:

     „Atmosfera na wyjeździe bardzo mi się podobała, można było się wiele nauczyć, zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Każdy z wyjazdów był udany. Zawsze ciekawie zagospodarowano nam czas. Mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawostek o kraju, poznać obyczaje ludzi tam mieszkających.”
     „Moim zdaniem wyjazd był jak najbardziej udany. Atmosfera była rewelacyjna. Osoby z Czartajewa bardzo koleżeńskie i miłe. Bardzo mi się podobało, że mieliśmy tak fajnie rozplanowane dni. Czas był świetnie zagospodarowany.”
     „Dużo zwiedziliśmy lecz szkoda, że nie pojechaliśmy do Aten. Zajęcia na komputerach były wyczerpujące lecz dużo się z nich nauczyłem”.
     „Nauczyłem się dokładniej obsługiwać obrabiarki. Podobały mi się zakłady i jakość wyrobów; świetna pani pilot. Cenne były widoki i zdobyta wiedza.”
     „Nauczyłem się i zobaczyłem wiele interesujących rzeczy takich jak nowoczesne obrabiarki sterowane numerycznie, przyrządy pomiarowe, obrabiarki konwencjonalne. Poznałem szczyptę języka greckiego, i tutejszej kultury. Poczułem klimat Grecji i doświadczyłem ze strony Greków wielkiej gościnności.”

Mariusz Szulc
Leon Kochanowski
oraz uczniowie klas: III i IV technikum informatycznego,
 a także III i IV technikum mechanicznego

    Jesienią 2017r. planowane są dla młodszych roczników, we wszystkich profilach technikum, wyjazdy na praktyki zagraniczne do Grecji i Portugalii.