Przejdź do treści

Spotkanie z cyklu "Przystanek Historia"

     26.11.2019 r. w Siemiatyckim Ośrodku Kultury miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Historia” organizowane przez IPN z Białegostoku, w którym także uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunem Bogdanem Laskowskim. Tematem prelekcji były poszukiwania ofiar totalitaryzmów na terenie Województwa Podlaskiego.  Pani Marta Chmielińska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Białystok przedstawiła uczestnikom metody pracy stosowane podczas poszukiwań zaginionych osób po II wojnie światowej. Zebrani mieli okazję zobaczyć zdjęcia oraz materiały z archiwów.

    Druga część spotkania dotyczyła opracowywania oraz pracy z katalogami funkcjonariuszy, nomenklatury i osób rozpracowywanych przez organy bezpieczeństwa. Zagadnienia te omówiły Katarzyna Sokół i Agnieszka Burza.

Czytaj więcej...

Zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej

    20 listopada 2019 r. grupa młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie uczestniczyła w zajęciach przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Siemiatyczach.

    Podczas spotkania  uczniowie poznali wiele faktów z życia biblioteki: historii powstania, jej roli w środowisku lokalnym, misji  oraz szerokiej  działalności, którą prowadzi od chwili założenia po dzisiejsze czasy. Mieli również możliwość przybliżyć się do postaci księżnej Anny Jabłonowskiej, której to imię nosi biblioteka.

Czytaj więcej...

VII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Bitwa na słowa" - zaproszenie do udziału

Czartajew, dnia 21.10.2019 r.

  

Nauczyciele języka polskiego szkół podstawowych

 powiatu siemiatyckiego i okolic 

     Szanowni Państwo!

     Zespół Szkół Technicznych im. W. St. Reymonta w Czartajewie serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w:

VII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim

„Bitwa na słowa”,

który odbędzie się 27.11.2019r. (środa) o godz. 9.00. w świetlicy internatu ZST w Czartajewie. Przewidywany czas trwania konkursu ok. 3h ( w zależności od liczby uczestników).

     Tegoroczny konkurs dedykujemy poezji miłosnej, która mówi o uczuciach w piękny i mądry sposób. W miłości odnajdujemy istotę i sens życia. Miłość najczęściej kojarzy nam się ze związkiem kobiety i mężczyzny, jednak warto zwrócić uwagę na inne aspekty tego uczucia, a mianowicie miłość do rodzinnego kraju, miłość do matki, dziecka czy też miłość Bożą. Dobór autora i tytułu wiersza pozostawiamy Państwu.

     Pragniemy by nasz konkurs był miejscem nie tylko prezentacji, ale też rozmów i spotkań poszerzających i pogłębiających znajomość literatury i doskonaleniem ojczystego języka. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania wpływają na integrację środowiska nauczycieli i młodzieży wszystkich szkół zaproszonych do udziału w konkursie.

      Do powyższego pisma dołączamy Regulamin konkursu, kartę zgłoszenia uczniów oraz zgodę na przetwarzanie  danych osobowych.

      Szczegółowe informacje o konkursie zawarte są w Regulaminie i na stronie zst.czartajew.pl w zakładce Konkursy - Konkurs Recytatorski.

 Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie!

Zespół Humanistyczny

Przystanek historia

     24 września 2019 r. w Siemiatyckim Ośrodku Kultury, ks. Michał Siduniak  wygłosił wykład pt. "Wierzyć, aby przeżyć - Bóg w życiu zesłańców i w upamiętnieniu". Spotkanie zostało zorganizowane przez IPN w Białymstoku w ramach cyklu edukacyjnego „Przystanek historia”. Prelegent opowiedział zebranym o losach polskich zesłańców, w szczególności zwracając uwagę na ich przywiązanie do Boga, podczas tych trudnych chwil. Wszystko to, o czym nam opowiadał zostało zawarte w pracy magisterskiej napisanej przez prowadzącego wykład. W spotkaniu uczestniczyła młodzież naszej szkoły.

Czytaj więcej...

Narodowe Czytanie 2019 (2)

Narodowe Czytanie w ZST

Już kolejny raz nasza szkoła włączyła się do Narodowego Czytania - akcji popularyzującej czytelnictwo pod honorowym patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy. W Czartajewie na Stadionie Lekkoatletycznym uczniowie czytali fragmenty wybitnych utworów należących do kanonu literatury. W tym roku były to nowele Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego.