Przejdź do treści

Mikołajki

A wy? Byliście grzeczni w tym roku? :)

 Chcemy przy okazji mikołajek wspomnieć o tym, że nasza szkoła uczestniczy w Programie - Stypendia św. Mikołaja. Może przyszły rok będzie dla naszej szkoły bardzo szczodry?

Marzymy o tym, by w Polsce nie było ani jednego dziecka, które z powodu trudnej sytuacji finansowej nie może rozwijać swoich pasji i zainteresowań. 

Chcesz pomóc? Przekaż darowiznę: Fundacja Świętego Mikołaja, nr konta 73 1090 0004 9149 0000 0000 0519 z dopiskiem  „darowizna na program Stypendia Św. Mikołaja”.

 Darowizny można wpłacać za pośrednictwem naszej strony internetowej poprzez przyciskWSPIERAM SZKOŁĘWszystkie zebrane przez nas pieniądze przeznaczane będą  na stypendia dla uczniów naszej szkoły!!!

 * * * * *

Już grudzień! Święta zbliżają się wielkimi krokami. W tym roku niestety nie spotkamy się na szkolnym opłatku. Wigilię prawdopodobnie większość z nas także spędzi w mniejszym gronie niż zwykle. Ale to nie znaczy, że nie możemy wczuwać się już w świąteczną atmosferę. Zbliżają się mikołajki - bardzo miła przedświąteczna tradycja. Niełatwo je w tym roku zorganizować w klasie, ale nie zapomnijcie zostawić miłego drobiazgu rodzicom i rodzeństwu. Na pewno się ucieszą, nawet jeśli wcześniej nigdy tak nie robiliście.

Czytaj więcej...

Narodowe Święto Niepodległości

    Przy okazji Święta 11 listopada przedstawiamy rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Polskie drogi do Niepodległości”. Z ponad 80 prac – niezwykle różnorodnych pod względem formy i ujęcia tematu – najlepsza okazała się praca Weroniki Mantury z klasy 2 TAK. Natomiast wyróżnione zostały prace: Klaudii Fiącek z klasy 1 TE i Weroniki Moczulskiej z klasy 3 TE. Zachęcamy do obejrzenia najciekawszych prac:

 

     „W ojczyźnie ma się przeszłość i przyszłość. W obczyźnie tylko teraźniejszość”  Ludwik Hirszfeld

    O przeszłości należy pamiętać, zwłaszcza przy okazji tak ważnych rocznic jak Święto Odzyskania Niepodległości. Bowiem nie pamiętając o przeszłości narażamy się na powtarzanie tych samych błędów. A patrząc w przyszłość nie zapominajmy, że o niepodległość trzeba dbać, a patriotyzm nie powinien być tylko pustą deklaracją.

    Najbardziej lubimy myśleć o patriotyzmie jako oddawaniu życia za ojczyznę. A przecież walka o wolność nie ograniczała się wyłącznie do przelewania krwi na polu bitwy. Zaliczała się do niej także tajna edukacja młodych pokoleń, troska o zachowanie języka, obyczajów i kultury w czasach okupacji. Ta codzienna, żmudna praca, choć mniej spektakularna niż walka z bronią w ręku, była równie ważna. Zapewne jest tak jak pisał Horacy, że „zaszczytnie jest umrzeć za ojczyznę”. Ale może znacznie trudniej dla niej żyć? W sferze deklaracji oczywiście jesteśmy pierwsi do walki, przelewania krwi i umierania za ojczyznę, nieobca nam martyrologia, powstania, barykady, konspiracja i poświęcenie. Natomiast patriotyzm w czasach pokoju nie jest już sprawą tak oczywistą. Jesteśmy narodem podzielonym – politycznie, ideologicznie: gdzie dwóch Polaków, tam trzy opinie. Chętnie dzielimy się na „prawdziwych patriotów” i tych mniej prawdziwych. A przecież Polska jest jedna i jest naszym wspólnym dobrem. Jest tym, co mamy w głowie i sercu.

   Takie szersze spojrzenie, na naród jako wspólnotę to przejaw odpowiedzialności społecznej. Zwykłe, codzienne zachowania, takie jak pracowitość, uczciwość, poszanowanie praw drugiego człowieka (nawet jeśli nie zgadzamy się z jego poglądami), szacunek do języka i kraju, w którym się żyje – to podstawy mądrego, nowoczesnego patriotyzmu. Warto o tym pamiętać, świętując radośnie Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Naszej Niepodległości.

 Przy okazji zachęcamy do przypomnienia sobie najważniejszych informacji związanych z 11 listopada 1918 r.:

Odwiedź również:

Eryk Obniski laureatem Konkursu Historyczno-Literackiego!

   Eryk Obniski, uczeń klasy 4 w zawodzie technik elektryk, mimo trwania nauki zdalnej, pracował bardzo aktywnie. Brał udział w Ogólnopolskim konkursie "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940", za który otrzymał Dyplom Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Natomiast w konkursie Historyczno-Literackim "By czas nie zaćmił i niepamięć", organizowanym przez posła Jarosława Zielińskiego i Podlaskiego Kuratora Oświaty Beatę Pietruszkę, Eryk zajął 2 miejsce!

   Celem konkursu było zainteresowanie uczniów tragicznymi wydarzeniami z najnowszej historii Polski: Zbrodnią Katyńską, Katastrofą Smoleńską i Obławą Augustowską. Zadaniem uczestników było napisanie pracy literackiej na temat tych wydarzeń. Cieszymy się, że wiedza historyczna i umiejętności literackie pozwoliły zająć naszemu uczniowi tak wysokie miejsce. Do obu konkursów Eryka przygotowała Pani Sylwia Pierlejewska.     

  Udział w konkursach historycznych jest dowodem na to, że w świadomości młodych ludzi nasze narodowe dziedzictwo zajmuje szczególne miejsce. Zaś pamięć o bolesnych kartach naszej historii stanowi nie tylko moralny obowiązek wobec ofiar, ale także wobec przyszłości, którą należy budować w oparciu o prawdę i poszanowanie wartości.

Więcej informacji: https://jaroslawzielinski.pl/podsumowanie-viii-edycji-konkursu-by-czas-nie-zacmil-i-niepamiec/ 

Odkrywamy limeryki

     12 maja to Międzynarodowy Dzień Limeryków, czyli krótkich, żartobliwych wierszyków. Ich treść często związana jest z jakąś miejscowością. Jesteśmy co prawda szkołą techniczną, ale postanowiliśmy uczcić ten dzień własną twórczością, gdyż poetyckie talenty nie są nam obce :) Chyba nie musimy wyjaśniać z jaką miejscowością związane są limeryki, które napisali zarówno nauczyciele, jak i uczniowie naszej szkoły. Zachęcamy do lektury: 

 

Raz pewna matematyczka z Czartajewa
postanowiła policzyć przyszkolne drzewa.

Z ochotą się za to zabrała
Lecz i tak źle porachowała
Bo przeszkodziła jej w tym ulewa.
(bo przez koronaferie rozum się przegrzewa)

Czytaj więcej...

XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8 - 15 maja 2020

"Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie,one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka."
Maksym Gorki
 
"Książka uczy cię zastanawiać się nad życiem i jego sprawami,prowadzi cię jakby za rękę przez wądolce i mielizny, żebyś nie błądził,ścieżki twoje prostuje, przede wszystkim uczy cię radości życia."
Gustaw Morcinek
 
"Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych,swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele.Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy samotność, upiory i tym podobne...Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, które nie czytacie."
Arturo Pérez-Reverte "Królowa Południa"
 
"Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki."
Stephen King „Dallas '63”
 
"Biblioteka jest bramą w czasie."
Carlos María Domínguez „Dom z papieru”