Przejdź do treści

Lekcja z sędzią

     Dnia 29.09.2018 r. w ramach zajęć z przedmiotu wiedza o społeczeństwie na zaproszenie pana Bogdana Laskowskiego, klasa IV TE miała okazję spotkać się z sędzią Sądu Rejonowego panem Janem Kapelka.
     Pan Sędzia przedstawił uczniom strukturę sądownictwa w Polsce oraz omówił swoją ścieżkę zawodową. Dokonał charakterystyki najczęstszych przestępstw, których ofiarami mogą paść młodzi ludzie i określił, jakie kary mogą ich za to spotkać.
     Na koniec spotkania zebrani mogli zadawać pytania dotyczące pracy zaproszonego prelegenta.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

     Od stycznia 2018 r. nasza szkoła realizuje Priorytet 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa mający na celu: „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”.

     Zespół Szkół Technicznych im. W. St. Reymonta w Czartajewie otrzymał dotację celową na zakup nowości wydawniczych. Biblioteka została zaopatrzona w książki, które nie stanowią pozycji podręcznikowych.

Czytaj więcej...

Przystanek Historia - wrzesień 2018

     25 września 2018 roku w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu” Przystanek Historia” organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Tematem wykładu, poprowadzonego przez  Michała Ostapika – historyka delegatury IPN w Olsztynie było  „Powiat bielski w walce z bolszewizmem”.
    Prelegent przedstawił wydarzenia jakie miały miejsce na terenie dawnego powiatu bielskiego, a obejmujące obecnie obszar Siemiatycz, Hajnówki oraz Bieska Podlaskiego. Wydarzenia dotyczyły okresu od powstania II Rzeczpospolitej poprzez II wojnę światową kończąc na walce żołnierzy wyklętych. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych pod opieką p. Bogdana Laskowskiego. 

"Dziady cz. III" specjalnie dla uczniów naszej szkoły

     25 września uczniowie z klas drugich obejrzeli w naszej szkole spektakl "Dziady. Część III" w wykonaniu aktorów z Teatru Forma w Białymstoku. Przedstawienie zostało przygotowane z myślą o młodych ludziach, którzy uważają utwór za trudny i niezrozumiały. Dlatego inscenizacja zawiera w sobie dużo sugestywnych scenograficznych obrazów i ciekawych form lalkowych. Nie jest to kosztem sensów zawartych w dramacie, ponieważ wszystkie najważniejsze wątki utworu są pokazane i zinterpretowane. Celem spektaklu jest przybliżenie Dziadów III cz. nie tylko jako wybitnego dzieła  A. Mickiewicza, ale przede wszystkim spojrzenie na ten utwór od strony bohaterów - ich problemów, dylematów, wątpliwości, marzeń i ambicji.

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia"

     Kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w akcji „Narodowe czytanie”, której ideą jest propagowanie literatury narodowej poprzez publiczne odczytywanie wybranych fragmentów dzieł. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, czytamy „Przedwiośnie”. Jest to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem Rzeczypospolitej.

     Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom, którzy czytali fragmenty oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej akcji.

Zespół Humanistyczny