Przejdź do treści

Uczniowie ZST Czartajew na spektaklu „Z kart dziejów – Moja Ojczyzna 1918 – 2018”

29 listopada uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie wraz z opiekunami Dorotą Jaszczuk i Elżbietą Rożuk uczestniczyli w spektaklu „Z kart dziejów – Moja Ojczyzna 1918 – 2018” w wykonaniu grupy artystycznej Edu – Artis z Krakowa, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ks. Anny Jabłonkowskiej w Siemiatyczach.

  Na specjalnie zaaranżowanej scenie mogliśmy zobaczyć obrazy, sceny, fragmenty filmów, które przypomniały nam najważniejsze, historyczne wydarzenia od początków Państwa – Gniezno przez Chrzest Polski, Pierwszą Koronację, Grunwald, rozbiory, walkę o niepodległość do roku 1918 aż po czasy współczesne.

 Aktorzy: Justyna Herman, Maria Suska i Bartosz Fabisiak.

 Serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Była to dla nas niesamowita podróż - lekcja, wzruszająca i pouczająca lekcja historii.

VI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Bitwa na słowa" rozstrzygnięty

     28 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyła się VI edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Bitwa na słowa”. W setną rocznicę odzyskania niepodległości konkurs został poświęcony poezji patriotycznej, aby poprzez wspólny śpiew i recytację wyrazić miłość do Ojczyzny oraz złożyć hołd tym, którzy walczyli o jej wolność.

Czytaj więcej...

Krótki przewodnik o legionach na "Przystanku Historia"

     27 listopada 2018 roku w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu” Przystanek Historia” organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Tematem wykładu, poprowadzonego przez  Piotra Siwickiego, prezesa Związku Piłsudczyków i pracownika IPN, był „Krótki przewodnik po Legionach”. Prelegent przedstawił historię brygad Legionów oraz przybliżył sylwetki ich dowódców. Pokrótce przedstawił także najważniejsze potyczki, w których brali udział żołnierze. Na koniec spotkania zostały wręczone nagrody dla uczestników konkursu plastycznego dotyczącego 100-lecia niepodległości.
     W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych pod opieką p. Bogdana Laskowskiego.

Czytaj i słuchaj za darmo bestsellerowe książki

     Jeszcze tylko do końca listopada można korzystać z bezpłatnej wypożyczalni e-booków i audiobooków w ramach akcji Czytaj PL.

Szukaj znajdujących się w naszej szkole plakatów z kodami QR i upoluj swoją książkę!

   Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a kto wie, czy także nie na świecie. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednym z blisko 7000 nośników na terenie całego kraju (w tym w 1000 szkół). Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć polskie i światowe bestsellery. Czytać i słuchać bestsellerowych książek będzie można przez cały listopad.

Wystawa historyczna na 100-lecie niepodległości Polski

   W pracowni historycznej Zespołu Szkół Technicznych im. W. St. Reymonta w Czartajewie w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości została zorganizowana wystawa poświęcona tej rocznicy. Pan Bogdan Laskowski – nauczyciel historii, wspólnie z uczniami przygotował ekspozycję materiałów i pamiątek, które były zbierane przez nauczyciela  ponad dwadzieścia lat.

   Młodzież naszej szkoły z zainteresowaniem zapoznawała się ze zgromadzonymi eksponatami. Wystawa składa się z kilku wątków: militaria i dokumenty z okresu II wojny światowej i  tuż po niej ( m.in. oryginalna mapa sztabowa z 1941 Armii Czerwonej okolic Hornowa), monety i banknoty od końca XIX wieku do lat dziewięćdziesiątych XX (m.in. 1000 marek polskich z 1919 roku, dwa złote z 1936 roku), dokumenty personalne (m.in. niemiecki paszport z 1917 roku), a także rozwój techniki (maszyny do pisania, komputery oraz telefony komórkowe,  m.in. telefon  marki Nokia  z 1994 roku).