Przejdź do treści

VI Mikołajkowy Maraton Matematyczny zakończony

11 grudnia 2018r. w naszej szkole odbył się VI Mikołajkowy Maraton Matematyczny.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 20 zespołów, reprezentujących następujące gimnazja i szkoły podstawowe:

 • Gimnazjum Publiczne nr 1  w Siemiatyczach,
 • Szkoła Podstawowa w Perlejewie,
 • Szkoła Podstawowa w Czartajewie,
 • Szkoła Podstawowa w Sarnakach,
 • Szkoła Podstawowa nr 3 w Siemiatyczach,
 • Szkoła Podstawowa w Milejczycach,
 • Szkoła Podstawowa w Szerszeniach,
 • Szkoła Podstawowa w Tołwinie,
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nurcu-Stacji,
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Górkach,
 • Szkoła Podstawowa nr 1 w Siemiatyczach,
 • Zespół Placówek Oświatowych w Platerowie,
 • Szkoła Podstawowa w Ciechanowcu.

  Czytaj więcej...

Profilaktyka i walka z rakiem piersi

10 grudnia 2018r. zorganizowane zostały warsztaty profilaktyczne „Profilaktyka i walka z rakiem piersi”. W spotkaniu wzięły udział dziewczęta naszej szkoły. Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej, która dotyczyła statystyk występowania raka piersi oraz odpowiedzi na pytanie - Dlaczego istotne jest samobadanie piersi?, w części praktycznej odbyły się ćwiczenia na fantomie.

Halina Lubowicka

VI Mikołajkowy Maraton Matematyczny

maraton matematyczny

     Do powyższego pisma dołączamy regulamin konkursu, kartę zgłoszenia uczestników i zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje, relacje z lat poprzednich i przykładowe zadania zamieszczone  są na stronie  www.zst.czartajew.pl (w zakładce: Konkursy 2018/2019).

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

    Światowy Dzień Cukrzycy (World Diabetes Day, WDD) został stworzony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Cukrzycową (International Diabetes Federation, IDF) i Światową Organizację Zdrowia (WHO) w odpowiedzi na rosnące zagrożenia dla zdrowia spowodowane cukrzycą i lawinowy wzrost zachorowań na nią na całym świecie. Światowy Dzień Cukrzycy stał się oficjalnym dniem Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2006 roku wraz z uchwaleniem rezolucji ONZ nr 61/225. Jest obchodzony każdego roku 14 listopada (w dniu urodzin Fredericka Bantinga, który wspólnie z Charlesem Bestem odkrył insulinę w 1922).

     WDD to największa na świecie kampania uświadamiająca o cukrzycy, która dociera do ponad miliarda ludzi na całym świecie w ponad 160 krajach. Kampania zwraca uwagę na kwestie o pierwszorzędnym znaczeniu dla szerokiego kręgu diabetologicznego i stale podtrzymuje zainteresowanie problemem cukrzycy w świecie publicznym i politycznym. Znakiem kampanii jest niebieskie logo, które zostało przyjęte w 2007 roku po przyjęciu rezolucji ONZ w sprawie cukrzycy. Niebieskie koło jest ogólnoświatowym symbolem świadomości cukrzycy. Oznacza jedność globalnej społeczności chorych na cukrzycę w odpowiedzi na epidemię tej choroby.

     Każdego roku kampania skupia się na określonym temacie, aby go przybliżyć i naświetlić ze szczególną uwagą nie tylko w społeczności diabetyków, ale całych społeczeństw. Tematem Światowego Dnia Cukrzycy na lata 2018 i 2019 jest Rodzina i Cukrzyca. Materiały i działania, które IDF będzie rozwijać w ciągu dwóch lat kampanii będą miały na celu podniesienie świadomości dotyczącej wpływu cukrzycy na życie rodziny i promowanie roli rodziny w zarządzaniu cukrzycą, opiece, zapobieganiu chorobie i edukacji diabetologicznej.

Źródło: diabetyk.pl, mojacukrzyca.org

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi i profilaktycznymi zamieszczonymi na stronach:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/dziecko-z-cukrzyca, https://diabetyk.org.pl/category/informacje-o-cukrzycy/

Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS - etap powiatowy

24 października w Zespole Szkół w Siemiatyczach odbył się etap powiatowy Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/ AIDS. Z naszej szkoły brali w nim udział uczniowie klas I-III technikum: Leo Kamil Sklorz – uczeń klasy III TUF, Natalia Karolina Bociuk – uczennica klasy III TUF, Klaudia Mińko – uczennica klasy I TUF, Gabriela Miłkowska – uczennica klasy II TUF, Kamila Stępkowska – uczennica klasy II TUF.

Najwyższe wyniki w szkole uzyskali Leo Kamil Sklorz i Klaudia Mińko.

Koordynator: n-l biologii Halina Lubowicka