Przejdź do treści

Dzień bezpiecznego komputera

Problem uzależnień

Anonimowa ankieta badająca problem uzależnień:

https://docs.google.com/forms/d/1JDHmWlwQMtqMk2Y-InyBiSc9p4oQHhvP76oy02D1baA/edit

Szkolne Koło Pszczelarskie (2)


   UWAGA MIŁOŚNICY 

    Przypominamy, że jeszcze do końca miesiąca trwają zapisy do Szkolnego Koła Pszczelarskiego. Wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy i rozwijaniem pasji zapraszamy do Pana Wiktora Wolszczuka.

 

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) Światowy Dzień Bez Tytoniu 2020 roku poświęciła młodemu pokoleniu, które szczególnie jest podatne na wpływy marketingowe przemysłu tytoniowego. Firmy tytoniowe wydały ponad 9 miliardów USD na marketing i reklamę, a świat stracił 8 milionów ludzi z przyczyn związanych z używaniem tytoniu i narażeniem na bierne palenie. Przemysł tytoniowy korzysta z różnych form marketingu i zachęca do korzystania ze swoich wyrobów i musi stale znajdować nowych konsumentów, którzy zastąpią tych, których zabijają ich produkty, aby utrzymać przychody. To dlatego przemysł tytoniowy szuka nowych konsumentów wyrobów tytoniowych wśród młodzieży. WHO poprzez kampanię w mediach społecznościowych proponuje ujawnienie taktyk przemysłu tytoniowego, zmierzającego do wciągnięcia młodych ludzi do używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Poprzez media społecznościowe i edukację chce zapewnić młodym ludziom odpowiednią wiedzę i umiejętność odmawiania. Chce stworzyć pokolenie wolne od tytoniu i palenia biernego oraz śmierci i chorób, które powodują.

Inspekcja Sanitarna od wielu lat wspiera działania, zmierzające do zmniejszenia konsumpcji wyrobów tytoniowych, a szczególnie dużo uwagi poświęca dzieciom i młodzieży, prowadzi programy edukacyjne, które uczą asertywności i wzbogacają w wiedzę. Działania te wspiera przez środowiska lokalne i w mediach społecznościowych. Przypomnijmy: Używanie tytoniu jest odpowiedzialne za 25% wszystkich zgonów z powodu raka na całym świecie. Stosowanie nikotyny i wyrobów tytoniowych zwiększa ryzyko raka, chorób układu krążenia i płuc. Ponad milion ludzi umiera każdego roku na skutek biernego palenia.

Już w 2014 roku przepisy unijne zapowiedziały wycofanie z rynku papierosów mentolowych, ale przepis wszedł w Polsce dopiero 20 maja 2020 roku. Papierosy mentolowe sprawiają wrażenie, że są mniej szkodliwe dla zdrowia, tymczasem najnowsze badania wskazują, że mentolowe szybciej uzależniają, a sam mentol ułatwia wnikanie substancji rakotwórczych do organizmu człowieka. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował plakat, na którym podaje powody wycofania papierosów mentolowych ze sprzedaży.

Źródło:http://oswiata.sanepid.olsztyn.pl/ 

https://udsk.pl/swiatowy-dzien-bez-tytoniu/

http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1307-swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2020

 

 

Palenie i używanie tytoniu a COVID-19

Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych - typu „jool”, „vype”, „iqos”), znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem. Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących. W opinii ekspertów pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenie palenia.

Palenie wciąż pozostaje największym wyzywaniem zdrowia publicznego w Polsce. Z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie około 70 tysięcy osób, co stanowi 17% wszystkich zgonów w Polsce. Szczególnie drastyczne skutki palenia tytoniu obserwuje się wśród kobiet – nowotwory płuca są najczęstszą nowotworową przyczyną zgonu kobiet. Od kilku lat więcej kobiet umiera w Polsce z powodu raka płuca niż z powodu raka piersi! Niepokojące są także dane dotyczące młodzieży. Szacuje się, że co drugi nastolatek w Polsce pali. Niemal 60% osób w wieku 15-18 lat przynajmniej raz w życiu sięgnęło po papierosa. Młodzi ludzie z reguły zaczynają palenie w wieku 12-14 lat, ale niektórzy wcześniej, nawet – co może się wydawać szokujące – w wieku 8 lat. Światowy Dzień bez Tytoniu to dla osób palących doskonała okazja do podjęcia wyzwania i rzucenia palenia.

Korzyści wynikające z zaniechania palenia: w ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi; w ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu; w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i praca płuc; w ciągu 3-9 miesięcy ustępuje kaszel, duszność, zadyszka i trudności z oddychaniem, rozpoczyna się regeneracja rzęsek, które pomagają oczyścić oskrzela i chronią przed infekcjami; rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących; w okresie 5-15 lat od zaniechania palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących; 15 lat po zaprzestaniu palenia ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.

Efekt Halo

    Wszelkiego rodzaju zjawiska astronomiczne czy optyczne interesują miliony ludzi na całym świecie. Wielu z nich z niecierpliwością wyczekuje kolejnego momentu, kiedy na niebie pojawi się coś dotąd niespotykanego, bądź rzadko spotykanego. W sobotę 23 maja, w Polsce można było zaobserwować efekt halo. Co to takiego?

    Efekt Halo to piękne i dość częste zjawisko optyczno-meteorologiczne, które możemy zaobserwować czasem wokół Słońca bądź Księżyca. Większość halo pojawia się jako jasne, białe pierścienie światła, ale w niektórych przypadkach rozproszenie światła sprawia, że halo mają kolor tęczy (czerwony wewnątrz i fioletowy na zewnątrz). Halo powstaje, gdy światło słońca bądź księżyca załamuje się przez kryształki lodu znajdujące się w cienkich chmurach piętra wysokiego (chmurach pierzastych – cirrus lub cirrostratus) lub we mgle lodowej. Fakt występowania kryształków lodu o różnych kształtach jak również wielorakich możliwości ich ustawień i skorelowania w przestrzeni sprawia, że możemy oglądać wiele efektów halo.

Źródło: https://www.naukowiec.org/wiedza/geografia/efekt_halo_2819.html

https://www.eska.pl/news/zaskakujace-zjawisko-na-niebie-23-maja-czym-jest-efekt-halo-aa-Xpjg-H7K5-Jpod.html