Przejdź do treści

Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych

I etap Olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" odbył się 14 grudnia 2020r.

Obecne czasy pandemii zmusiły ZUS do przeprowadzenia I etapu olimpiady- etapu szkolnego zdalnie. Uczniowie klasy III TE, III TH i IV TE rozwiązywali test składający się z 20 pytań jednokrotnego wyboru. Mieli na to 30 min.

Do II etapu- etapu wojewódzkiego przeszli: Karolina Kowalczuk, Adrian Zalewski i Piotr Ludwiczuk. Gratulujemy !

Dzień Przedsiębiorczości 2020

„Tak jak nie zda się matury, umiejąc liczyć jedynie na palcach, 

tak nie da się żyć dobrze, poruszając się wyłącznie po obrzeżach 

wiedzy o gospodarce i ekonomii”

      Ten cytat z artykułu „Co i kto odpowiada za kryzysy w gospodarce” (autor: Jan Cipiur) ze strony NBP - Portal Edukacji Ekonomicznej tłumaczy, jak ważne jest posiadanie wiedzy ekonomicznej w codziennym życiu. Dobrze jest znać podstawowe  mechanizmy funkcjonowania gospodarki, aby podejmować racjonalne decyzje w wielu sferach naszego życia.

            Dlatego też, w ramach obchodów Dnia Przedsiębiorczości w naszej szkole proponujemy zapoznać się z wyżej wymienionym artykułem. Ponadto zapraszamy uczniów z klas pierwszych technikum 4-letniego do udziału w Konkursie z  Przedsiębiorczości.

            Zadaniem uczestników jest udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w teście i przesłanie ich w wiadomości elektronicznej do nauczyciela podstaw przedsiębiorczości. Wygrywa ten uczestnik, który uzyska największą liczbę prawidłowych odpowiedzi w najkrótszym czasie.

Załączniki:

  1. Artykuł - „Co i kto odpowiada za kryzysy w gospodarce” (autor: Jan Cipiur).
  2. Test - Konkurs z  Przedsiębiorczości.

Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie

   Przez dwa miesiące, począwszy od 1 kwietnia, drużyna trzecioklasistów w składzie: Karolina Kowalczuk, Basia Puchacz oraz Kacper Oksięciuk reprezentowała naszą szkołę w konkursie ekonomicznym pod nazwą Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie.

   Była to już trzecia edycja tego konkursu skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, którzy chcą się sprawdzić jako właściciele swojego biznesu. Rozgrywka odbywała się online z wykorzystaniem Branżowych Symulacji Biznesowych. Podczas zmagań eliminacyjnych trzyosobowe zespoły uczestników wcielały się we współwłaścicieli wirtualnych przedsiębiorstw.

   Przez dwa miesiące podejmowaliśmy realistyczne decyzje biznesowe, decydując między innymi o: zakupie sprzętu, zatrudnieniu pracowników, oferowanych usługach i ich cenach. W kategorii „Technika oraz szkoły branżowe I stopnia” na siedmiu wirtualnych rynkach rywalizowaliśmy wśród siedemdziesięciu drużyn, z których do finału zakwalifikowało się osiem. Tym razem nie udało nam się znaleźć w tym gronie ale bogatsi o tegoroczne doświadczenia powalczymy w kolejnej edycji.

Monika Walendziuk

Uczniowie z Ostrożan i Czartajewa w półfinale Olimpiady - Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych

     Uczniowie z Ostrożan i Czartajewa zakwalifikowali się do drugiego etapu olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. W półfinałach wojewódzkich zmierzą się m.in. z reprezentantami Białegostoku, Sokółki, Bielska Podlaskiego, Grajewa, Suwałk i Łomży. 20 podlaskich zespołów, to część spośród 336 szkół w całej Polsce biorących udział w wojewódzkich eliminacjach.

Czytaj więcej...

Spotkanie z przedstawicielem Państwojej Inspekcji Pracy

     25 listopada uczniowie klasy II TE, II TH, III TEL, III TUF spotkali się z przedstawicielem Okręgowej Inspekcji Pracy w Białymstoku. Pani Inspektor przedstawiła podstawowe zagadnienia związane z prawem pracy w ramach konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”.

   Celem konkursu jest popularyzacja wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych wiedzy dotyczącej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy, legalności zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej. Jest to już VII edycja konkursu, w której nasi uczniowie uczestniczą. Etap regionalny odbędzie się 10 marca w Białymstoku.