Przejdź do treści

Dzień Przedsiębiorczości 2020

Dzień Przedsiębiorczości 2020„Tak jak nie zda się matury, umiejąc liczyć jedynie na palcach, 

tak nie da się żyć dobrze, poruszając się wyłącznie po obrzeżach 

wiedzy o gospodarce i ekonomii”

      Ten cytat z artykułu „Co i kto odpowiada za kryzysy w gospodarce” (autor: Jan Cipiur) ze strony NBP - Portal Edukacji Ekonomicznej tłumaczy, jak ważne jest posiadanie wiedzy ekonomicznej w codziennym życiu. Dobrze jest znać podstawowe  mechanizmy funkcjonowania gospodarki, aby podejmować racjonalne decyzje w wielu sferach naszego życia.

            Dlatego też, w ramach obchodów Dnia Przedsiębiorczości w naszej szkole proponujemy zapoznać się z wyżej wymienionym artykułem. Ponadto zapraszamy uczniów z klas pierwszych technikum 4-letniego do udziału w Konkursie z  Przedsiębiorczości.

            Zadaniem uczestników jest udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w teście i przesłanie ich w wiadomości elektronicznej do nauczyciela podstaw przedsiębiorczości. Wygrywa ten uczestnik, który uzyska największą liczbę prawidłowych odpowiedzi w najkrótszym czasie.

Załączniki:

  1. Artykuł - „Co i kto odpowiada za kryzysy w gospodarce” (autor: Jan Cipiur).
  2. Test - Konkurs z  Przedsiębiorczości.

Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie

   Przez dwa miesiące, począwszy od 1 kwietnia, drużyna trzecioklasistów w składzie: Karolina Kowalczuk, Basia Puchacz oraz Kacper Oksięciuk reprezentowała naszą szkołę w konkursie ekonomicznym pod nazwą Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie.

   Była to już trzecia edycja tego konkursu skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, którzy chcą się sprawdzić jako właściciele swojego biznesu. Rozgrywka odbywała się online z wykorzystaniem Branżowych Symulacji Biznesowych. Podczas zmagań eliminacyjnych trzyosobowe zespoły uczestników wcielały się we współwłaścicieli wirtualnych przedsiębiorstw.

   Przez dwa miesiące podejmowaliśmy realistyczne decyzje biznesowe, decydując między innymi o: zakupie sprzętu, zatrudnieniu pracowników, oferowanych usługach i ich cenach. W kategorii „Technika oraz szkoły branżowe I stopnia” na siedmiu wirtualnych rynkach rywalizowaliśmy wśród siedemdziesięciu drużyn, z których do finału zakwalifikowało się osiem. Tym razem nie udało nam się znaleźć w tym gronie ale bogatsi o tegoroczne doświadczenia powalczymy w kolejnej edycji.

Monika Walendziuk

Uczniowie z Ostrożan i Czartajewa w półfinale Olimpiady - Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych

     Uczniowie z Ostrożan i Czartajewa zakwalifikowali się do drugiego etapu olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. W półfinałach wojewódzkich zmierzą się m.in. z reprezentantami Białegostoku, Sokółki, Bielska Podlaskiego, Grajewa, Suwałk i Łomży. 20 podlaskich zespołów, to część spośród 336 szkół w całej Polsce biorących udział w wojewódzkich eliminacjach.

Czytaj więcej...

Spotkanie z przedstawicielem Państwojej Inspekcji Pracy

     25 listopada uczniowie klasy II TE, II TH, III TEL, III TUF spotkali się z przedstawicielem Okręgowej Inspekcji Pracy w Białymstoku. Pani Inspektor przedstawiła podstawowe zagadnienia związane z prawem pracy w ramach konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”.

   Celem konkursu jest popularyzacja wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych wiedzy dotyczącej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy, legalności zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej. Jest to już VII edycja konkursu, w której nasi uczniowie uczestniczą. Etap regionalny odbędzie się 10 marca w Białymstoku.

Spotkanie z przedstawicielem Państwojej Inspekcji PracySpotkanie z przedstawicielem Państwojej Inspekcji Pracy

Lekcje z ZUS (2)

Uczniowie naszej szkoły w dniach 8 i 12 listopada już po raz kolejny uczestniczyli w „Lekcjach z ZUS” przeprowadzonych przez Koordynatora ds. komunikacji społecznej i edukacji w oddziałach ZUS panią Alicję Koczta.

Zajęcia były zorganizowane w ramach projektu dla szkół ponadpodstawowych, który ma na celu budować świadomość młodego pokolenia Polaków na temat ubezpieczeń społecznych. Podsumowaniem przeprowadzonych zajęć będzie Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" edycja 2019/2020, której etap szkolny odbędzie się 2 grudnia.

Dziękujemy za zorganizowanie zajęć, a uczniom życzymy sukcesów podczas Olimpiady.