Przejdź do treści

Przyznano nagrodę Nobla z ekonomii

     Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii w 2018 roku otrzymali: William D. Nordhaus i Paul M. Romer. Stworzyli oni metody, które pozwalają na opisanie i przeanalizowanie bardzo ważnych kwestii współczesnego świata: długoterminowego zrównoważonego wzrostu w gospodarce światowej i dobrobytu ludności świata. Ten pierwszy otrzymał ją za badania nad tym, jak ekonomia współgra ze środowiskiem naturalnym, ten drugi za rozważania nad naturą wzrostu gospodarczego w warunkach dynamicznego rozwoju innowacji.

     Laureaci otrzymają medal, dylom oraz nagrodę w wysokości 9 mln koron szwedzkich (3,7 mln zł) do podziału. Uroczystość odbędzie się 10 grudnia 2018 r. w Sztokholmie.

     Czym jest Nobel z dziedziny ekonomii?

     W przeciwieństwie do nagród: pokojowej, z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny oraz literatury, Alfred Nobel nie ustanowił w swoim testamencie wyróżnienia z ekonomii. Jego fundatorem jest od 1969 roku Bank Szwecji. Stąd oficjalna nazwa brzmi - Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Pozostałe Noble są przyznawane od 1901 roku. 

     Do tej pory Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych przyznano 49 razy, honorując 79 laureatów. Początkowo rywalizacja między naukowcami z Europy i Stanów Zjednoczonych była wyrównana, ale w ostatnich latach wyraźną przewagę uzyskali Amerykanie. Najwięcej wyróżnień przyznano w dziedzinie makroekonomii. Wśród nagrodzonych osób nie ma Polaków, choć polski akcent pojawił się w 2007 roku. Uhonorowany został wtedy profesor Leonid Hurwicz (zmarł w 2008 roku), za prace nad teorią wdrażającą systemy matematyczne w procesy gospodarcze.