Przejdź do treści

Od kodowania do programowania

    Rozpocznij przygodę z programowaniem i już dziś zacznij kodować w ramach Tygodnia Kodowania w Polsce!!! W tym roku CodeWeek 2020, czyli Europejski Tydzień Kodowania odbywa się w dniach 10-25 października. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja skierowana jest do wszystkich tych, którzy są zainteresowani programowaniem lub dopiero chcą z nim rozpocząć swoją przygodę. Polscy uczniowie i nauczyciele rokrocznie wykazują duże zainteresowanie tą inicjatywą. Dwa lata temu Polska zajęła trzecie miejsce pod względem przeprowadzonych wydarzeń związanych z programowaniem. Uczniowie ZST w Czartajewie w zawodzie technik informatyk na zajęciach zawodowych już zaczęli tę wyprawę. Kilka prac stworzonych podczas zajęć przy użyciu: CodeCombat, Scratch, PixBlocks, PocketCode prezentujemy poniżej. Mamy nadzieję, że nabyte umiejętności zachęcą i będą stanowiły fundament do efektywnej pracy na zajęciach z programowania na dalszych etapach kształcenia w zawodzie. Niezależnie od wieku, umiejętności, zainteresowań, zawodu zachęcamy do odwiedzenia stron związanych z kodowaniem i programowaniem: www.gov.pl/web/koduj, code.org, cdw.edu.pl, superkoderzy.pl, KlubMlodegoProgramisty.  

 

Dzień bezpiecznego komputera

Bezpłatny Office 365 dla uczniów ZST w Czartajewie

   Czy wiecie, że wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mają zapewniony bezpłatny dostęp do usług Microsoft Office 365? Pakiet obejmuje m. in.: OneDrive - dysk w chmurze o pojemności 5TB (terabajtów) dla każdego użytkownika, Teams (prowadzenie zdalnych spotkań, lekcje online, czat, komunikator głosowy i wideo, przesyłanie materiałów), Forms (formularze i testy), podstawowe programy biurowe w wersji przeglądarkowej (Word, Excel, PowerPoint, OneNote) oraz konto pocztowe Outlook.

Aby korzystać z usług Office 365 w ramach szkolnej licencji:

  1. Jeżeli jesteś dotychczasowym uczniem naszej szkoły i aktywowałeś wcześniej uczniowskie konto Microsoft - nadal możesz korzystać z usług po zalogowaniu na stronie office.com lub bezpośrednio w aplikacji, np. Teams. Jeżeli zapomniałeś, jaki jest Twój login - znajdziesz go w e-dzienniku po wybraniu przycisku Office365. Aby zresetować hasło będziesz potrzebować dostępu do komórki lub poczty elektronicznej.
  2. Jeżeli jesteś uczniem klasy pierwszej - zaloguj się na uczniowskie konto Microsoft na stronie office.com. Dane do logowania (login i hasło pierwszego logowania) znajdują się w e-dzienniku po wybraniu przycisku Office365. Postępuj według wskazówek. Uwaga! Przy pierwszym logowaniu będziesz potrzebować dostępu do komórki lub poczty elektronicznej.

Przez cały okres nauki w ZST Czartajew Twoja darmowa licencja Office 365 pozostanie aktywna!

OSE IT Szkoła - nowa odsłona znanego i lubianego portalu IT Szkoła

 Wraz z początkiem roku szkolnego 2020/21 portal IT Szkoła został połączony z zasobami Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Nowoczesny wygląd strony, nowe funkcjonalności i interesujące kursy e-learningowe - każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Z zasobów OSE IT Szkoły mogą korzystać uczniowie i nauczyciele, a także każdy, kto chce podwyższyć kompetencje cyfrowe, a tym samym wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy. Poziom materiałów jest zróżnicowany, dlatego adresowane są one zarówno do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z informatyką, jak również do tych, którzy chcą utrwalić lub uzupełnić już zdobytą wiedzę.

OSE IT Szkoła to blisko 200 bezpłatnych kursów e-learningowych w kilkunastu kategoriach. Istnieje możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego ukończenie określonego kursu.

 Katalog kursów obejmuje m. in. tematykę:

- Algorytmika i programowanie,
- bazy danych,
- bezpieczeństwo systemów informatycznych,
- cyberbezpieczeństwo,
- multimedia, grafika i technologie internetowe,
- sieci komputerowe,
- tendencje rozwoju informatyki,
- cyfrowe igrzyska,
- biologia i chemia,
- edukacja medialna,
- fizyka,
- ICT English,
- matematyka,
- prawo internetu,
- sztuczna inteligencja.

 Więcej informacji uzyskacie na stronie projektu OSE IT Szkoła.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogą korzystać z poniższych danych dostępowych:

grupa klasa 1 - Identyfikator grupy:  3493-306e
grupa klasa 2 - Identyfikator grupy:  36af-5d55
grupa klasa 3 - Identyfikator grupy:  36b0-b664

Szkoła z Gigantami

    We wtorek 12 maja 2020 r. startuje edukacyjny projekt “Szkoła z Gigantami” skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

    Program zajęć objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji oraz Ministerstwa Cyfryzacji. “Szkoła z Gigantami” to cykl 5 bezpłatnych zajęć online w formie webinaru, które proponujemy Wam w ramach lekcji informatyki lub dodatkowych zajęć pozaszkolnych.

Podczas zajęć będziecie mogli zapoznać się z podstawami programowania oraz zasadami bezpiecznego poruszania się po Internecie.

Pierwsze 4 lekcje to praktyczne warsztaty z programowania w języku Scratch lub Python (w zależności od grupy wiekowej).

Ostatnie zajęcia realizują program “Bezpieczny Internet Online” i poświęcone będą bezpieczeństwu w sieci. Webinar “Bezpieczny Internet Online” kierowany jest także do rodziców.

Więcej informacji o programie możecie znaleźć na stronie: https://www.giganciprogramowania.edu.pl/szkola-z-gigantami