Przejdź do treści

Szkoła z Gigantami

    We wtorek 12 maja 2020 r. startuje edukacyjny projekt “Szkoła z Gigantami” skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

    Program zajęć objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji oraz Ministerstwa Cyfryzacji. “Szkoła z Gigantami” to cykl 5 bezpłatnych zajęć online w formie webinaru, które proponujemy Wam w ramach lekcji informatyki lub dodatkowych zajęć pozaszkolnych.

Podczas zajęć będziecie mogli zapoznać się z podstawami programowania oraz zasadami bezpiecznego poruszania się po Internecie.

Pierwsze 4 lekcje to praktyczne warsztaty z programowania w języku Scratch lub Python (w zależności od grupy wiekowej).

Ostatnie zajęcia realizują program “Bezpieczny Internet Online” i poświęcone będą bezpieczeństwu w sieci. Webinar “Bezpieczny Internet Online” kierowany jest także do rodziców.

Więcej informacji o programie możecie znaleźć na stronie: https://www.giganciprogramowania.edu.pl/szkola-z-gigantami

Światowy Dzień Hasła

Światowy Dzień Hasła 7 maja obchodzimy Światowy Dzień Hasła (World Password Day), który ma za zadanie promować stosowanie silnych haseł komputerowych oraz wyrabianie dobrych nawyków przy ich wyborze. To inicjatywa światowych liderów branży IT. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu przede wszystkim dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Możliwe, że korzystasz z wielu stron www, serwisów internetowych, robisz zakupy w internecie. Czy wiesz jak tworzyć bezpieczne hasła? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Zobacz i przypomnij jak tworzyć mocne hasło.

https://www.focus.pl/artykul/jak-stworzy-haso-idealne

https://www.youtube.com/watch?v=eRsmrfqGkuw

Satelity Starlink

Starlink Starlink to powstający globalny system Internetu satelitarnego. Internet satelitarny w Starlink będzie dostarczać docelowo konstelacja około 12 tys. sztucznych satelitów umieszczonych na niskich orbitach okołoziemskich (LEO). Obecnie na orbicie są 62 satelity. Konstelacja Starlink składać się ma z 3 warstw satelitów na 3 wysokościach orbitalnych: ~7 500 satelitów w paśmie V na orbicie 340 km ~1 600 satelitów w paśmie Ka i Ku na orbicie 550 km ~2 800 satelitów w paśmie Ku i Ka na orbicie 1 150 km Zapewnić one mają szybki dostęp do Internetu z prędkością do 1 GB/s na użytkownika. Pierwsze 2 testowe satelity systemu Starlink SpaceX umieścił na orbicie w lutym 2018 roku.

Źródło: http://www.kosmonautyka.pl/starlink

Ogólnopolski projekt badawczo-edukacyjny „Granie na ekranie”

Ogólnopolski projekt badawczo-edukacyjny „Granie na ekranie”

    Uczniowie naszej szkoły biorą udział w największych ogólnopolskich badaniach naukowych poświęconych zachowaniom growym młodzieży w Polsce, realizowanych wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w ramach projektu „Granie na ekranie”.

    Projekt dotyczy realizacji on-line ankietowych badań naukowych w grupie minimum 100 uczniów w zakresie używania przez młodzież gier wideo i gier on-line. Realizatorem projektu jest Fundacja Dbam o Mój Z@sięg, Fundacja Lotto im. Haliny Konopackiej oraz Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy ze szkolnym koordynatorem projektu panią Justyną Szewiak-Puch.

    Celem badań jest pozyskanie aktualnych informacji na temat korzystania z gier cyfrowych przez młodych ludzi, a także edukacja w zakresie odpowiedzialnego grania. Pytania dotyczą m.in. tego jak często i w jakie gry gra polska młodzież; jakie są korzyści, a jakie negatywne konsekwencje grania w gry cyfrowe; jaka jest skala grania w gry cyfrowe i ilu młodych planuje związać swoje życie z grami cyfrowymi.

Czytaj więcej...

Cykl bezpłatnych e-kursów dla młodzieży “Zaprogramuj swoją Przyszłość”

Cykl bezpłatnych e-kursów dla młodzieży “Zaprogramuj swoją Przyszłość”     Zespół Zaprogramowani.com oraz AkademiaProgramowania.pl zapraszają młodzież w wieku 11-18 lat na bezpłatne kursy programowania na platformie e-learningowej. Dzięki zastosowaniu e-learningowego systemu, każdy zainteresowany uczeń może skorzystać z kursów, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania. Jedyne, czego potrzebuje to dostęp do komputera oraz łącza internetowego na przynajmniej średnim poziomie szybkości.

     Termin zgłoszeń upływa 29.02.2020.

      E-warsztaty będą realizowane od poniedziałku do soboty. Pojedynczy kurs przewiduje 3 spotkania trwające 90 minut.

      Kursy będą prowadzone w następujących zakresach tematycznych na poziomie podstawowym:
– aplikacje mobilne,
– aplikacje webowe,
– C++,
– Java,
– Unity 3d,
– Python.

    Do kursu może zakwalifikować się każdy uczeń, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkie niezbędne informacje, łącznie z formularzem zapisu znajdują się na poniższej stronie: 
https://www.zaprogramowani.com/zaprogramuj-swoja-przyszlosc/