Przejdź do treści

Uczniowie ZST w Czartajewie w Grecji - podsumowanie wyjazdu

    Uczniowie klas czwartych Technikum w Czartajewie zrealizowali projekt edukacyjny "Ponadnarodowa mobilność uczniów", którego kluczowym elementem jest pobyt w Grecji. Podczas wyjazdu młodzież uczestniczyła w zajęciach przygotowanych przez grecką szkołę partnerską Platon M. E. P. E. School w Katerini. Lekcje obejmowały naukę podstaw języka greckiego oraz poznanie mitologii i historii Grecji. Uczniowie brali też udział w warsztatach komputerowych i zajęciach z robotyki. Równie istotne było poznanie kultury tego kraju - w tym celu organizowane były liczne wycieczki, np. do Starego Pantelejmonu, na wyspę Skiatos, do Salonik, na Meteory, do Litochoro, Platamonas i Leptokarii.
      Zachęcamy do obejrzenia prezentacji o Grecji wykonanej w ramach projektu przez Bartłomieja Tymosiaka i Kacpra Boruckiego.

Uczniowie ZST w Czartajewie w Grecji - 3.10.2020 - powrót do kraju

3 października nasi uczniowie po ponad 30 godzinach podróży wrócili z Grecji do Polski, cali i zdrowi, zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, bogatsi o nowe doświadczenia, wrażenia i wspomnienia. 

Już 4 października kolejna grupa młodzieży z ZST w Czartajewie wyjeżdża do Grecji, aby zwiedzić i poznać ten kraj, jego tradycje i zwyczaje.

Uczniowie ZST Czartajew w Grecji - 24-25.09.2020

24-25 września

Czwartek przeznaczony był na zwiedzanie Salonik, drugiego co do wielkości miasta Grecji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Białej Wieży, zwanej też Wieżą Krwi, pod którą niegdyś wykonywano egzekucje. Następnie udaliśmy się nadmorską promenadą pod pomnik Aleksandra Wielkiego. Saloniki trudno zwiedzić w kilka godzin, więc skupiliśmy się na najważniejszych punktach miasta, takich jak rotunda św. Jerzego, za panowania Turków przemieniona w meczet, czy bazylika św. Dymitra. Następnie udaliśmy się na spacer po mieście w kierunku placu Arystotelesa i mieliśmy czas wolny na zrobienie małych zakupów.

Po południu uczestniczyliśmy w lekcjach języka greckiego.

Piątek okazał się nieco spokojniejszy niż poprzednie dni. Byliśmy w urokliwej wiosce Paleos Pantelejmonas (Stary Pantelejmon) w masywie Olimpu. Wąska droga pnie się serpentynami aż na wysokość 500 m n.p.m. Dawniej tym szlakiem greccy pasterze pędzili swoje stada owiec i kóz. W wiosce  mieszka na stałe tylko 9 rodzin, pozostali mieszkańcy przebywają tam tylko w sezonie letnim. Kierowca dzielnie pokonał wszelkie serpentyny i wróciliśmy z wycieczki cali i zdrowi. Podziwiajcie, co zobaczyliśmy i przeżyliśmy.

Uczniowie ZST Czartajew w Grecji - 23.09.2020

Dnia 23.09.2020 po śniadaniu wyruszyliśmy autokarem do portu Amaliapolis, skąd statkiem Elisabet Cruises popłynęlismy na wyspę Skiathos. Wyspa zyskała na popularności dzięki musicalowi "Mamma Mia", gdzie uwieczniono jej krajobrazy. Na statku była świetna zabawa i cudowna atmosfera w rytmie greckiej muzyki - nauka tańca oraz podziwianie niesamowitych widoków. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od krótkiego zarysu historycznego miasteczka przy pomniku greckiego pisarza Aleksandra Papadiamantisa. Weszliśmy na wzgórze, na którym znajduje się kościółek i wieża zegarowa z punktem widokowym. Po obiedzie był czas wolny na zakup pamiątek. Następnie popłynęliśmy statkiem do plaży Koukounaries zwanej plażą szyszkową. Jest to jedna z najładniejszych i najpopularniejszych plaż że względu na błyszczący w słońcu piasek zawierający dużo miki. W drodze powrotnej do portu zostawiliśmy nasz ślad w księdze gości w podziękowaniu za wspaniały rejs i świetną zabawę. 

 

Uczniowie ZST Czartajew w Grecji

     20 września 2020 r. grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie pod opieką nauczycieli wyjechała do Grecji w ramach projektu „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków EFS POWER. 

    Po długiej podróży grupa przybyła na miejsce, do hotelu na Riwierze Olimpijskiej w miejscowości Nei Pori, w godzinach popołudniowych 21 września. Już następnego dnia młodzież realizowała program kulturowy, na który składała się m. in. wycieczka do Litochoro, malowniczo położonej miejscowości, obok której znajduje się park narodowy masywu gór Olimp. Uczniowie odbyli górską wędrówkę wąwozem Enipeas, podczas której podziwiali piękne wodospady i jeziorka zwane Wanną Afrodyty. Po powrocie do hotelu był czas na spacery po plaży oraz kąpiel w Morzu Egejskim. Następnie młodzież uczestniczyła w lekcji języka greckiego. 

     Jest to pierwsza z dwóch zaplanowanych dwutygodniowych mobilności. W projekcie będzie uczestniczyć 23 uczniów, którzy w Grecji będą zdobywać i wzmacniać kompetencje kluczowe: kompetencje w zakresie wielojęzyczności, kompetencje cyfrowe, osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się oraz kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej. Realizowany na miejscu program zajęć wpisuje się w podstawę programową kształcenia ogólnego i związany jest z kulturą, tolerancją.