Przejdź do treści

Ekonomiści i Informatycy na praktykach w Grecji - 04.11.2017

     Dziś odwiedziliśmy Saloniki. Jest to drugie co do wielkości miasto Grecji i stolica greckiego regionu Macedonia. Metropolia ta leży nad brzegiem morza Egejskiego, w zatoce między kontynentalną Grecją, a półwyspem Chalkidiki.

 

     Saloniki mogą się poszczycić wyjątkowo bujną historią - swoje piętno zaznaczyła tu nie tylko starożytna Macedonia, ale także Rzym, Bizancjum, Epir oraz Turcja. Nazwa miasta miała upamiętnić żonę króla macedońskiego - Tessalonikę.

     W Salonikach urodził się Kemal Atatürk -turecki bohater i reformator, któremu Turcja zawdzięcza obecny kształt państwa. Rodowitymi mieszkańcami byli także Cyryl i Metody, którzy prowadzili tu swoją działalność misjonarską, zanim wyruszyli do północnej Europy. W Salonikach zwiedziliśmy Białą Wieżę - dawne więzienie i miejsce egzekucji- a obecnie siedzibę Muzeum Bizantyjskiego. W Muzeum Archeologicznym zobaczyliśmy cenne znaleziska z okolicznych stanowisk - m.in. z grobu Filipa II Macedońskiego. Niedaleko centrum podziwialiśmy Łuk Galeriusza, który miał być upamiętnieniem spektakularnego zwycięstwa nad Persami, a także pozostałości dawnych zabudowań rzymskiego forum. Na szczególna uwagę zasługują wspaniałe termy, które oprócz łaźni mogły się poszczycić również salą koncertową, czyli odeonem. Z zabytków sakralnych zwiedziliśmy Kościół św. Demetriusza – patrona miasta.

     Na koniec spacerowaliśmy ciągnąca się około 2 kilometry promenadą, z jednej strony otoczoną różnego rodzaju knajpkami i restauracjami, a z drugiej morzem. Odwiedziliśmy też bazar, na którym sprzedawcy przekrzykują się zachwalając swoje towary.

    Kibice piłkarscy, na pewno kojarzą tutejszy klub Aris Saloniki, ale nie wszyscy pamiętają, że w 2011 roku prowadził go Michał Probierz – znany nam jako trener Jagiellonii Białystok w latach 2014 – 2017.