Przejdź do treści

Ekonomiści i Informatycy na praktykach w Grecji - 09.11.2017

     Rankiem wyruszyliśmy do Palios Panteleimon – maleńkiej zabytkowej wioski usytuowanej na wysokości ok. 500 m n.p.m.

 

    Wioseczka ulokowana jest na stokach masywu Olimpu i jest żywym skansenem. Rozciąga się z niej piękna panorama. Tradycyjne greckie domki wzbudzają zachwyt. Są pobudowane bardzo gęsto. Wąskie uliczki pokryte kocimi łbami wciskają się między zabudowania. W centrum wioski stoi zabytkowy kościół św. Pantelejmona.

    Zaraz przy wejściu do wsi, znajduje się święte źródło. Woda z niego jest bardzo smaczna i podobno z ma szczególne właściwości lecznicze. W stylowych restauracjach, schronionych w cieniu ogromnych platanów, można skosztować greckich smakołyków i wypić dobrą kawę, a w kilkunastu sklepikach zaopatrzyć się w pamiątki.

    Mieszkańcy tej wioski jeszcze niedawno trudnili się pasterstwem i rolnictwem. Z czasem to zanikło, bo nie było zapotrzebowania na taką produkcję. We wsi nie było ani szkoły, ani sklepów. Mieszkańcy z tej wioski, jak i z wielu innych zlokalizowanych w górach, zaczęli schodzić niżej do miejscowości nadmorskich. Powstawały tu nowe osiedla o nowo-starej nazwie. I tak powstał Neos Panteleimonas, czyli Nowy Panteleimonas. Stara wieś popadała w ruinę. Jeszcze kilkanaście lat temu wioska nie miała prądu, dzisiaj już jest zelektryfikowana.

    Kilka lat temu nastąpił zwrot w życiu wsi. Przybywają tu bogaci Grecy, zwłaszcza z Salonik i kupują stare domy. Niektóre z nich dożyły nawet 200 lat. Remontują je lub odbudowują w pierwotnym stylu. To dla nich weekendowa baza wypadowa. Apartamenty wynajmowane są również turystom. W wiosce często urządzane są imprezy rodzinne, a wesela też wpisały się w tradycję wsi. Miejscowość znalazła się w programach turystycznych wycieczek. Do wsi prowadzi asfaltowa, wąska droga z ogromną ilością zakrętów. Dzięki zakosom można zachwycać się panoramą Riwiery Olimpijskiej.

   Po południu grupa informatyczna i ekonomiczna udały się na praktyki zawodowe. Ekonomiści ćwiczyli korzystanie z programów komputerowych do prowadzenia spraw kadrowo – płacowych. Informatycy zabezpieczali komputery przed zawirusowaniem, niekontrolowanym przepływem informacji oraz utratą danych, monitorując działania użytkowników oraz działanie sieci.

   Wieczorem uczestniczyliśmy w wieczorze greckim.