Przejdź do treści

Handel ludźmi - spotkanie z przedstawicielami Straży Granicznej i Policji

    Handel ludźmi jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom, którego proceder obserwujemy również w naszym kraju.  Jest trzecim pod względem wielkości dochodów nielegalnym biznesem, tuż po handlu bronią i narkotykami. Polska stanowi zarówno państwo, z którego mogą pochodzić ofiary, jak i terytorium, przez które osoby ze wschodu przewożone są na zachód oraz kraj docelowy głownie dla imigrantów z regionu Europy Wschodniej. Ofiary handlu ludźmi są wykorzystywane w przemyśle erotycznym, przymuszane do pracy, do przestępstw, do żebractwa, przymuszane do małżeństw, wykorzystywane do handlu organami oraz do wyłudzania świadczeń lub zasiłków.

    O tych problemach oraz o sposobach zapobiegania jak nie stać się ofiarą procederu handlu ludźmi opowiadali młodzieży naszej szkoły przedstawiciele Straży Granicznej oraz Policji na spotkaniu w ZST Czartajew w dniu 17 października 2019 roku.

Czytaj więcej...

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

     11 października w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Życzenia kadrze pedagogicznej  i pracownikom obsługi złożyła pani dyrektor Marta Jakimiuk, która odebrała nagrodę z rąk obecnego na uroczystości Starosty Jana Zalewskiego. W imieniu rodziców życzenia z okazji Dnia Edukacji wraz z bukietem kwiatów  przekazała też przewodnicząca Rady Rodziców pani Monika Omelańczuk. Najważniejszym momentem akademii było ślubowanie uczniów klas pierwszych, które jest symbolem ich dojrzałości i odpowiedzialności. Pierwszoklasiści, w obecności Dyrekcji, Starosty, księży, kadry pedagogicznej, pracowników, przedstawicieli rodziców i starszych uczniów, złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie odbyła się część artystyczna, podczas której można było obejrzeć okolicznościowy pokaz mody nauczycielskiej. Oryginalne stroje prezentowane przez uczniów spotkały się z entuzjastyczną reakcją publiczności. Byliśmy także świadkami niezwykłego pojedynku, w którym wzięli udział nauczyciele i uczniowie. Po emocjonujących konkurencjach wygrała drużyna uczniów. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a nauczycielom i pracownikom jeszcze raz składamy najlepsze życzenia. 

Memoriał im. Zdzisława Sawickiego - Czartajew, 1 X 2019

    W dniu 1.10.2019r. W Czartajewie odbył się Memoriał im. Zdzisława Sawickiego w ramach Mistrzostw Województwa Podlaskiego Zrzeszenia LZS w roczniku 2002 i młodsi. Zawody te mają dużą tradycję ponieważ odbywają się w Czartajewie od 1990r. Uczniowie naszej szkoły po dobrym występie w Białymstoku (26.09.2019 Liga Województwa Podlaskiego) na swoim stadionie zdominowali rywalizację drużynową zwyciężając w kategorii chłopców z 2. ZSR CKP Białystok i 3. ZSR Sokółka, dziewczęta z ZST Czartajew zajęły miejsce II ustępując 1. ZSR CKP Białystok , brązowy medal przypadł drużynie ZSR Sokółka.

Czytaj więcej...

Licealiada Województwa Podlaskiego w lidze lekkoatletycznej

     26.09.2019r. drużyna chłopców i dziewcząt ZST Czartajew wystartowała w Białymstoku w Memoriale Aleksandra Wojny (Licealiada Województwa Podlaskiego w lidze lekkoatletycznej). Drużynowo chłopcy zajęli VI miejsce a dziewczęta VIII w II lidze. Jest to bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że jest to pierwszy występ w rywalizacji województwa podlaskiego od kilku lat. Zawodnicy od pierwszych dni września mocno pracują, zatem jest szansa aby za rok wystartować w I lidze.

Czytaj więcej...

Dzień Języków Europejskich

     26 września to Europejski Dzień Języków, ustanowiony w 2001 roku przez Radę Europy. W naszej szkole z tej okazji zorganizowany został Dzień Języków Obcych. Na zajęciach językowych uczniowie rozwiązywali łamigłówki językowe oraz poznawali ciekawostki dotyczące języków, których się uczą. Młodzież uczestniczyła w quizach wiedzy o krajach obszarów języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Uczniowie musieli się wykazać zarówno wiedzą językową jak też kulturoznawczą. W szkole pojawiły się flagi krajów, których języki są nauczane oraz popularne zwroty w różnych językach. Dodatkowo w tym dniu przerwy były urozmaicone piosenkami w językach obcych.