Przejdź do treści

Przystanek historia - "Panny wyklęte – kobiety w polskim podziemiu niepodległościowym"

     3.03.2020 r. uczniowie z naszej szkoły pod opieką pana Bogdana Laskowskiego uczestniczyli w kolejnym spotkaniu w ramach cyklu „Przystanek Historia” zorganizowanym przez oddział IPN w Białymstoku.

„Panny wyklęte – kobiety w polskim podziemiu niepodległościowym” – tak brzmiał temat wykładu, który wygłosiła pani Karolina Dobek. Zebrani w Siemiatyckim Ośrodku Kultury mogli wysłuchać opowieści o niezłomnych kobietach działających w podziemiu antykomunistycznym.

Czytaj więcej...

Spektakl "Adam i Ewa - miłość w literaturze"

3 marca 2020 r. grupa młodzieży  z Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie wraz z opiekunami, panią Martą Tymińską – Kacprowską, panią Elżbietą Rożuk i panią Justyną Szewiak – Puch uczestniczyła w spektaklu teatralnym „Adam i Ewa – miłość w literaturze” przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, a wystawionym na deskach sceny Siemiatyckiego Ośrodka Kultury w Siemiatyczach. Sztuka łącząca dwa światy, świat współczesny i świat biblijny to opowieść o różnych obliczach miłości, miłości często niespełnionej, trudnej ale też i wyjątkowej, oczekiwanej przez każdego człowieka. 

Czytaj więcej...

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

     Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków.  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

     Z okazji tego święta w naszej szkole na lekcjach języka polskiego została przybliżona geneza tego dnia, a  przedstawiciele wszystkich oddziałów napisali dyktando.

     Mistrzem ortografii okazał się uczeń klasy IV technikum usług fryzjerskich – Leo Sklorz.
                                                        Gratulujemy!

Czytaj więcej...

Wystarczy jedno pokolenie by zapomnieć ...

     W dniu 18 lutego 2020 w naszej szkole Pan Mirosław Samosiuk  nauczyciel historii zorganizował dla klas pierwszych spotkanie z Dyrektorem Muzeum Regionalnego w Siedlcach Panem Sławomirem Kordaczukiem, który zarazem jest specjalista w dziedzinie śladów broni V1, V2 na terenie m.in. powiatu siemiatyckiego.  W czasie spotkania z przy użyciu prezentacji multimedialnej nasz gość wygłosił wykład na temat „ Podlaskich śladów broni V”. Młodzież miała okazję dowiedzieć się o wkładzie polskiego podziemia wojskowego z czasów II wojny światowej w przyczynieniu się do szybszego zakończenia wojny, o licznych miejscach w naszych okolicach gdzie spadły bomby typu V, o historiach wielu ludzi z naszego powiatu powiązanych z tymi wydarzeniami. Na koniec spotkania Pan Sławomir Kordaczuk przekazał szkolnej bibliotece swoją nową książkę  pt.” Próby z latającymi bombami V-1 i rakietami balistycznymi V-2  we wschodniej Polsce w 1944 roku”.

Czytaj więcej...

Spotkanie z cyklu "Przystanek Historia"

     26.11.2019 r. w Siemiatyckim Ośrodku Kultury miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Historia” organizowane przez IPN z Białegostoku, w którym także uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunem Bogdanem Laskowskim. Tematem prelekcji były poszukiwania ofiar totalitaryzmów na terenie Województwa Podlaskiego.  Pani Marta Chmielińska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Białystok przedstawiła uczestnikom metody pracy stosowane podczas poszukiwań zaginionych osób po II wojnie światowej. Zebrani mieli okazję zobaczyć zdjęcia oraz materiały z archiwów.

    Druga część spotkania dotyczyła opracowywania oraz pracy z katalogami funkcjonariuszy, nomenklatury i osób rozpracowywanych przez organy bezpieczeństwa. Zagadnienia te omówiły Katarzyna Sokół i Agnieszka Burza.

Czytaj więcej...