Przejdź do treści

Akademia z okazji Święta Niepodległości

"Naród, który nie zna swojej historii,
umiera i nie buduje przyszłości”
Jan Paweł II

      Z okazji Święta Niepodległości w dniu 10.11.2016 roku odbyła się w naszej szkole akademia. Hasłem przewodnim tej uroczystości była myśl Jana Pawła II:"Naród, który nie zna swojej historii, umiera i nie buduje przyszłości”. Uczniowie klas III Technikum Architektury Krajobrazu, III Technikum Ekonomicznego i IV Technikum Informatycznego zaśpiewali najsłynniejsze polskie  pieśni patriotyczne, zarecytowali wiersze zaczerpnięte z literatury narodowej, wygłosili stosowny komentarz historyczny nawiązujący do współczesności, aby zilustrować prawdę z motta akademii.
    Na początku wspólnie odśpiewaliśmy hymny: Mazurka Dąbrowskiego i Rotę. Przypomniano też najstarszy hymn polski: Bogurodzicę.
    Następnie zostało historycznie wyjaśnione pytanie: Dlaczego po 123 latach niewoli narodowej mogła wreszcie odrodzić się Rzeczpospolita Polska?
     Podkreślono również, że te 123 lata zaborów, śmierć i cierpienie narodu polskiego nie może pójść w zapomnienie. Musi być ciągle żywa pamięć o bohaterach i męczennikach powstań: kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich, bohaterach wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, pamięć o wszystkich  zesłańcach syberyjskich, czy więźniach niemieckich kazamatów. O nich, nigdy nie możemy zapomnieć, bo to tak, jakbyśmy zgubili narodową tożsamość, a naród bez przeszłości nie istnieje.
     Przypomniano także, że  II Rzeczpospolita Polska istniała tylko lat dwadzieścia. Ale jej niepodległy byt jest bardzo ważny w naszej historii.
     Na akademii uwypuklone zostało znaczenie Józefa Piłsudskiego, który okazał się bardzo przenikliwym mężem stanu, a jego sposób kreowania polityki gospodarczej i zagranicznej państwa może być inspiracją do działania w dzisiejszych czasach.
     Akademia była lekcją historii ze wskazaniem czego należałoby się nauczyć z przeszłości naszego państwa. Na przykład dzisiaj warto brać wzór z Józefa Piłsudskiego, który ze względu na geopolityczne położenie Polski, prowadził politykę balansowania między Berlinem a Moskwą, bez zrywania układów z dotychczasowymi sojusznikami.
      Uroczystość przygotowali uczniowie klas: III TAK, TE, IV TI pod kierunkiem Marzenny Tołwińskiej-Woźniak - nauczyciela języka polskiego i historii, Krystyny Jańczuk - nauczyciela języka rosyjskiego i języka niemieckiego.

                                                                                  M. Tołwińska-Woźniak