Przejdź do treści

Dzień zawodu - technik informatyk

     13 czerwca 2017 roku uczniowie klasy II technikum zaprezentowali zawód technik informatyk.

     Młodzież mogła obejrzeć dysk twardy od środka, przyjrzeć się działaniu systemu operacyjnego opartego na Linuksie, odbył się również pokaz programowania i działania taśm LED. Taśmy podłączone do maleńkiej platformy komputerowej Raspberry Pi świeciły w określonych wcześniej kolorach oraz w przewidzianej kolejności. Od takich prostych i widowiskowych zastosowań minikomputera łatwo można przejść do bardziej zaawansowanych, jak np. sterowanie klimatyzacją w domu, oświetleniem, czy automatyką domową. Wystarczy podłączyć odpowiednie czujniki oraz urządzenia i zmodyfikować program. W ten sposób, pozorna zabawa informatyków staje się początkiem nauki programowania i tworzenia bardziej złożonych i zaawansowanych układów cyfrowych, z którymi mamy do czynienia na co dzień. To takich między innymi zadań ma być przygotowany współczesny technik informatyk.