Przejdź do treści

Historia Zespołu Pieśni i Tańca „Złote Kłosy”

Złote Kłosy - rok 1998     Funkcjonowanie Zespołu Pieśni i Tańca „Złote Kłosy” zapisało się złotymi zgłoskami w historii  Technikum w Czartajewie. Dzięki przychylności władz oświatowych, zaangażowaniu kierownictwa, pedagogów i młodzieży  w działalność zespołu, o szkole było głośno w środowisku lokalnym i  wojewódzkim. „ Złote Kłosy” świetnie promowały technikum także na arenie krajowej i międzynarodowej. Wiele uroczystości zostało uświetnionych występami młodych artystów.

     A jakie były początki zespołu „Złote Kłosy” ?

      Sięgają one lat sześćdziesiątych XX wieku. W roku szkolnym 1967/68 w jego składzie   było 64 uczniów. Przez trzydziestopięcioletni czas działalności, zespół był przyjmowany wszędzie z aplauzem. Otrzymywał wiele nagród i wyróżnień. Jednak droga do sukcesów nie była łatwa. Potrzebna była żmudna praca, zafascynowanie polskim folklorem i artystyczny zapał kierownictwa zespołu i młodzieży. Ale opłaciło się. Opracowano bogaty program obejmujący  m.in. następujące pozycje:

 1. Polonez – muzyka M. K. Ogiński
 2. W moim ogródeczku – sł. I muz. ludowa z okolic Lublina
 3. Tańce góralskie- muzyka ludowa
 4. A tam u nas, na Podlasiu - widowisko regionalne
 5. Wycinanki kurpiowskie - widowisko regionalne
 6. Oberek – muzyka ludowa
 7. Oj siano, siano – ludowa piosenka z okolic Sieradza
 8. Krakowiak – muzyka ludowa
 9. Ludowe piosenki z Podlasia
 10. Kujawiak -  muzyka ludowa
 11. Suita tańców lubelskich: Polka podlaska, Mach, Cygan, Osa
 12. Bielany – obrazek taneczny
 13. Oczy dziewczyny – piosenka rosyjska
 14. Mołdawianka - ludowy taniec mołdawski
 15. Suita tańców białoruskich
 16. Oj słowiki, słowiki  - ludowa piosenka rosyjska
 17. Piereplas – taniec rosyjski
 18. Czardasz – taniec węgierski
 19. Czerwone jagody – ludowa piosenka krakowska
 20. Mazur

     Profesjonalnie przygotowane programy artystyczne prezentowano podczas koncertów średnio 50 razy w roku. Publiczność zespołu szacuje się na ponad 30 tysięcy osób. Twórcami wysokich osiągnięć „ Złotych Kłosów” byli pedagodzy: Irena Żmienko, Borys Żeszko, akompaniator Jerzy Kryszeń, kierownik muzyczny Stanisław Ksepko, Jan Zalewski, Janina Struczyńska, Irena Hańczaruk, Eugenia Hodun, Jan Stępkowski, Zbigniew Tymiński, Waldemar Łukaszewicz, Teresa Szyszko, Elżbieta Podgórska-Kużel, Krzysztof Szyszko, Dorota Korzeniewska oraz utalentowana młodzież szkolna.

     W historii zespołu  można wymienić  wiele koncertów w kraju i za granicą dla szerokiej publiczności. Do najważniejszych wydarzeń  wypada  zaliczyć to, że podczas wizyty Papieża Jana Pawła II we Wrocławiu w 1997roku,  „Złote Kłosy” reprezentowały Podlasie,  a  dwa lata później zostały zaproszone ponownie na spotkanie z Janem Pawłem II do Drohiczyna.

     Zespół Pieśni i Tańca „Złote Kłosy”  to nie tylko wydarzenia, występy i koncerty. To także realizacja swoich pasji, wspaniałe przeżycia, niezapomniane wrażenia  i wieloletnie przyjaźnie.

Walentyna Homanowska i Anetta Lenkiewicz