Historia Zespołu Pieśni i Tańca „Złote Kłosy”
- Szczegóły
- Kategoria: Rok szkolny 2021/22
- Opublikowano: 15.06.2022
Funkcjonowanie Zespołu Pieśni i Tańca „Złote Kłosy” zapisało się złotymi zgłoskami w historii Technikum w Czartajewie. Dzięki przychylności władz oświatowych, zaangażowaniu kierownictwa, pedagogów i młodzieży w działalność zespołu, o szkole było głośno w środowisku lokalnym i wojewódzkim. „ Złote Kłosy” świetnie promowały technikum także na arenie krajowej i międzynarodowej. Wiele uroczystości zostało uświetnionych występami młodych artystów.
A jakie były początki zespołu „Złote Kłosy” ?
Sięgają one lat sześćdziesiątych XX wieku. W roku szkolnym 1967/68 w jego składzie było 64 uczniów. Przez trzydziestopięcioletni czas działalności, zespół był przyjmowany wszędzie z aplauzem. Otrzymywał wiele nagród i wyróżnień. Jednak droga do sukcesów nie była łatwa. Potrzebna była żmudna praca, zafascynowanie polskim folklorem i artystyczny zapał kierownictwa zespołu i młodzieży. Ale opłaciło się. Opracowano bogaty program obejmujący m.in. następujące pozycje:
- Polonez – muzyka M. K. Ogiński
- W moim ogródeczku – sł. I muz. ludowa z okolic Lublina
- Tańce góralskie- muzyka ludowa
- A tam u nas, na Podlasiu - widowisko regionalne
- Wycinanki kurpiowskie - widowisko regionalne
- Oberek – muzyka ludowa
- Oj siano, siano – ludowa piosenka z okolic Sieradza
- Krakowiak – muzyka ludowa
- Ludowe piosenki z Podlasia
- Kujawiak - muzyka ludowa
- Suita tańców lubelskich: Polka podlaska, Mach, Cygan, Osa
- Bielany – obrazek taneczny
- Oczy dziewczyny – piosenka rosyjska
- Mołdawianka - ludowy taniec mołdawski
- Suita tańców białoruskich
- Oj słowiki, słowiki - ludowa piosenka rosyjska
- Piereplas – taniec rosyjski
- Czardasz – taniec węgierski
- Czerwone jagody – ludowa piosenka krakowska
- Mazur
Profesjonalnie przygotowane programy artystyczne prezentowano podczas koncertów średnio 50 razy w roku. Publiczność zespołu szacuje się na ponad 30 tysięcy osób. Twórcami wysokich osiągnięć „ Złotych Kłosów” byli pedagodzy: Irena Żmienko, Borys Żeszko, akompaniator Jerzy Kryszeń, kierownik muzyczny Stanisław Ksepko, Jan Zalewski, Janina Struczyńska, Irena Hańczaruk, Eugenia Hodun, Jan Stępkowski, Zbigniew Tymiński, Waldemar Łukaszewicz, Teresa Szyszko, Elżbieta Podgórska-Kużel, Krzysztof Szyszko, Dorota Korzeniewska oraz utalentowana młodzież szkolna.
W historii zespołu można wymienić wiele koncertów w kraju i za granicą dla szerokiej publiczności. Do najważniejszych wydarzeń wypada zaliczyć to, że podczas wizyty Papieża Jana Pawła II we Wrocławiu w 1997roku, „Złote Kłosy” reprezentowały Podlasie, a dwa lata później zostały zaproszone ponownie na spotkanie z Janem Pawłem II do Drohiczyna.
Zespół Pieśni i Tańca „Złote Kłosy” to nie tylko wydarzenia, występy i koncerty. To także realizacja swoich pasji, wspaniałe przeżycia, niezapomniane wrażenia i wieloletnie przyjaźnie.
Walentyna Homanowska i Anetta Lenkiewicz