Przejdź do treści

Dotacja z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Szanowni Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie!

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała dotację w wysokości 15 000 zł (12 000 kwota dotacji z budżetu państwa + 3 000 zł to wkład własny) w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Kwota ta zostanie przeznaczona na zakup nowości wydawniczych oraz elementy wyposażenia do biblioteki.

Głównym celem Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Służyć temu ma zakup nowości wydawniczych i uzupełnienie księgozbioru o książki, po które chętnie będą sięgać czytelnicy, a także podejmowanie różnych działań pozwalających poznawać i popularyzować księgozbiór biblioteki szkolnej.

Biblioteka zachęca wszystkich do włączenia się w działania związane z realizacją Programu.

Wyróżnienie w konkursie: „Książka w ujęciu artystycznym”

Wyróżnienie w konkursie:

Książka w ujęciu artystycznym”

Z okazji Światowego Dnia Książki
i Praw Autorskich

Otrzymała:

Zuzanna Daniluk  z klasy 2TE

Gratulacje!

Organizator - Elżbieta Rożuk

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 23.04.2022

Światowy Dzień Książki  i Praw Autorskich - 23.04.2022

     Światowy Dzień Książki został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku. Jego celem jest promowanie literatury i czytelnictwa, a także ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.W Dniu Książki odbywają się przeważnie liczne wydarzenia kulturalne, artystyczne, spotkania z autorami, wspólne czytanie i wiele innych aktywności.

     Nie od dziś wiadomo, że czytanie przynosi wymierne korzyści ludziom w każdym wieku. Kontakt ze słowem pisanym rozbudza wyobraźnię, stymuluje kreatywność i poszerza horyzonty. Osoby regularnie oddające się lekturze osiągają lepsze wyniki na wszystkich poziomach edukacji, a później mogą się poszczycić wyższym wynagrodzeniem w pracy.

     W rzeczywistości świadomość tych korzyści nie wpływa na podniesienie stanu czytelnictwa, a raporty Biblioteki Narodowej wskazują na bardzo niewielkie zainteresowanie Polaków książkami innymi niż lektury czy podręczniki szkolne.

      Okres pandemii zdołał w pewnym stopniu odwrócić ten trend, kiedy czytanie niejako z konieczności zastąpiło ludziom wiele innych form rozrywki. 

     Niepewna przyszłość słowa drukowanego sprawia, że święto książki jest inicjatywą niezwykle potrzebną. To wspaniała okazje, by zaszczepić dzieciom miłość do książek, która na pewno zaowocuje w ich dalszej edukacji i życiu.

Dzisiejsza bohaterka - książka ma wiele postaci:

e-book,

audiobook              tradycyjna,

papierowa wersja pachnąca drukiem i szeleszcząca papierem przekładanych kart.
Pomimo cyfryzacji i rozwoju branży  e-booków,
Polacy nadal chętniej sięgają właśnie po nią niż po jej cyfrowe odpowiedniki.

Jaka jest historia książki?

historia książki

Zachęcam do zapoznania się z opracowaniem:

Od żywej książki(człowiek książka)
do książek w postaci elektronicznej.

Życzenia Świąteczne

Wesołych Świąt

Szkolne koło "ZST Cudawianki" na kiermaszu Siemiatyckiego Ośrodka Kultury

Szkolne koło rękodzieła "ZST Cudawianki" obecne było na kiermaszu wielkanocnym Siemiatyckiego Ośrodka Kultury - 9 kwietnia 2022 r.