Przejdź do treści

„Czytanie dla pokoju” Czarnobylska modlitwa

„Czytanie dla pokoju”

Czarnobylska modlitwa

Swietłana Aleksijewicz

 „Czarnobylska modlitwa” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką największej katastrofy jądrowej w dziejach ludzkości. Lektura reportażu umożliwia czytelnikowi uzyskanie informacji z „pierwszej ręki” - od ludzi bezpośrednio dotkniętych skutkami tej niewyobrażalnej tragedii i uświadamia, że za każdym tragicznym wydarzeniem kryje się cierpienie i ból zwykłych, szarych ludzi.

 „Zrozumiałam, że Czarnobyl to coś, co prześcignęło Kołymę i Auschwitz... Prześcignęło Holocaust...
Czy jasno się wyrażam?
Człowiek z toporem i łukiem, nawet człowiek
 z granatnikiem i komorami gazowymi, nie mógł zabić wszystkich.
Ale człowiek z atomem...
Teraz... Cała Ziemia jest zagrożona... „

Czarnobylska modlitwa - Swietłana Aleksijewicz

Książka dostępna w szkolnej bibliotece zakupiona ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zapraszamy!

„Czytanie dla pokoju” Okupowana Polska w liczbach"

„Czytanie dla pokoju”

Okupowana Polska w liczbach

Autorzy: Martyna Grądzka - Rejak, Kamil Janicki, Dariusz Kaliński, Rafał Kuzak, Sebastian Pawlina, Aleksandra Zaprutko-Janicka.

 Statystyczne dzieje Polski z dramatycznych lat drugiej wojny światowej 1939-1945.

 W książce autorzy zebrali dane o stratach, jakie poniósł nasz kraj w czasie II wojny światowej. Przedstawiają skutki inwazji sowieckiej i niemieckiej - rabunków, terroru, pacyfikacji. Pokazują ogrom strat materialnych i niematerialnych, jakie przyniosła nam wojna. Bilans jest porażający. Straty Polski szacuje się nawet na 62 bln dzisiejszych złotych.

Okupowana Polska w liczbach to fascynujące kompendium wiedzy o epoce, gdy podzelowanie butów kosztowało równowartość miesięcznych zarobków, na kilo kiełbasy trzeba było harować przez dwa tygodnie, a każdy dzień mógł przynieść łapankę i wywózkę na niewolnicze roboty do Rzeszy.

Na pozór wydaje sie, że książka statystyczna nie może się obyć bez dużej liczby tabel, zestawień i wykresów, tymczasem autorzy „Okupowanej Polski w liczbach” udowodnili, że jest to możliwe.

 Książka dostępna w szkolnej bibliotece zakupiona ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zapraszamy!

„Czytanie dla pokoju” Wojna lekarzy Hitlera - Bartosz Wieliński

„Czytanie dla pokoju”

Wojna lekarzy Hitlera - Bartosz Wieliński

 Bartosz Wieliński śledzi losy dwóch najbliższych Hitlerowi doktorów oraz wielu innych kluczowych postaci nazistowskiego środowiska medycznego, które przedłożyły wierność zbrodniarzowi ponad misję leczenia i ratowania ludzkiego życia. Wszyscy oni byli uwikłani w działanie śmiercionośnej machiny nazistowskiego systemu.

 Pasjonująca książka pokazująca, jak karierowiczostwo, żądza władzy i poczucie bezkarności stworzyły państwowy program mordowania niepełnosprawnych intelektualnie dzieci, eutanazji ludzi obciążonych chorobami dziedzicznymi, borykających się z nałogami lub cierpiących na ataki padaczki, czy wreszcie zabijania ciężko rannych żołnierzy "niewartych" transportu do szpitali i leczenia, a następnie otworzyło drogę do bestialskich eksperymentów medycznych na więźniach obozów koncentracyjnych.

Warto przeczytać, bo choć wstrząsająca to prawdziwa historia, o której warto wiedzieć by być czujnym i robić wszystko, żeby takie rzeczy nie miały prawa nigdy się powtórzyć.


Książka dostępna w szkolnej bibliotece zakupiona ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zapraszamy!

„Czytanie dla pokoju” Saga wołyńska. Głód – Joanna Jax

„Czytanie dla pokoju”

Saga wołyńska. Głód –Joanna Jax

 Wielki Głód na Ukrainie z lat 1932-1934 był jedną z największych zbrodni Józefa Stalina. Rozpoczęta w 1931 roku kolektywizacja rolnictwa doprowadziła do znacznego spadku plonów. Mimo że dyktator doskonale zdawał sobie sprawę z niedoborów, to zażądał, aby w 1932 roku Ukraina dostarczyła aż 7,7 miliona ton zboża. Rekwirowano nawet ziarno przeznaczone na zasiewy. W efekcie życie straciły miliony ludzi.

W tym skomplikowanym świecie swoje miejsce musi odnaleźć piątka młodych ludzi. Nadia Szewczenko i Wissarion Zinowjew walczą o przetrwanie w czasie hołodomoru, a Marta Osadkowska i Marcel Lemański o miłość, której nikt z ich otoczenia nie daje szans.

To opowieść o ludzkiej godności, człowieczeństwie i ogromnej roli uczuć w życiu każdego człowieka.

„Czasami dobrzy ludzie muszą robić złe rzeczy, żeby przetrwać.”

„Człowiek był istotą rozumną i posiadał duszę, ale głód odebrał im i jedno, i drugie. A przede wszystkim pozbawił ich godności.”

Saga wołyńska. Głód –Joanna Jax

Książka dostępna w szkolnej bibliotece zakupiona ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zapraszamy!

Czytanie dla pokoju

„Czytanie dla pokoju”

Ele Fountain – Uciekinier

Uciekinier to powieść o dorastaniu i prawdziwym człowieczeństwie w cieniu rzeczywistości wojennej, widzianej z perspektywy nastolatka. Głównym bohaterem jest czternastoletni Shif. To miły etiopski chłopak, który lubi się uczyć. Nastolatek szybko jednak musi dojrzeć, bo zmusza go do tego sytuacja. Piekło wojny, ucieczka, szukanie schronienia, strach o bliskich, tego nie da się porównać z żadnym innym doświadczeniem.

„Uciekinier” to lektura dla wszystkich, bez względu na wiek czy płeć. To trudna powieść, ale piękna i porywająca. Poruszono w niej tematy niewolnictwa, uchodźstwa i wojny, wcielania młodych ludzi w szeregi wojsk, siłą odbieranie ich rodzinom. Główny bohater jest młody, dzięki czemu czytelnik może zastanowić się nad tym, jak wygląda życie dzieci w miejscu, w którym trwają walki.

„Bo tylko ci, którzy przeżyją, ocalą pamięć o innych.”

Książka dostępna w szkolnej bibliotece zakupiona ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zapraszamy!