Przejdź do treści

Europejski Dzień Języków Obcych

Europejski Dzień Języków Obcych     27 września 2022 r. uczniowie ZST Czartajew na parę chwil oderwali się od codziennej rutyny by stawić czoła wyzwaniom związanym z Europejskim Dniem Języków Obcych. Jest to międzynarodowe święto obchodzone rokrocznie 26 września. Propaguje ono różnorodność językową i pokazuje jej kulturotwórczą moc. A w praktycznym „przyziemnym” wymiarze Dzień Języków ma nas zachęcać do nauki.

     Od rana w ZST na przerwach towarzyszyła muzyka w różnych językach, aby już na starcie wczuć się w atmosferę wielojęzyczności. Reprezentanci wszystkich klas musieli zmierzyć się z biegającym dyktandem. To nie lada wyczyn i nie jednemu zrobiło się naprawdę gorąco. Następnie quiz o krajach europejskich, którego rozwiązanie wymagało szerokich wiadomości z różnych dziedzin życia.

     Dziś bowiem języki obce nie tylko znać trzeba, ale po prostu znać je warto. Nasi uczniowie mają tego świadomość, czego najlepszym dowodem było ich aktywne uczestnictwo w szkolnym świętowaniu Europejskiego Dnia Języków.

Czytaj więcej...

Dzień przedsiębiorczości

W jaki sposób wykorzystać swoje zdolności, umiejętności, zrealizować marzenia, mieć wokół siebie życzliwe osoby i odnieść sukces zawodowy - o tym mówiła pani Grażyna Putkowska podczas spotkania z uczniami w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie. Rodzina Putkowskich z powodzeniem prowadzi niewielką masarnię i serowarnię w Rotkach koło Drohiczyna. Produkty można nabyć na miejscu i w sklepach firmowych „ Dażynka – Nadbużańskie Smaki”.

  • Jakie cechy trzeba posiadać, aby zostać przedsiębiorcą?
  • Jak wykorzystać umiejętności menadżerskie?
  • Jak prowadzić działalność handlową, nawiązywać kontakty i współpracować z innymi przedsiębiorcami w regionie?
  • Co zrobić, aby pozyskać wielu klientów i zatrzymać ich na dłużej?

Przykład pani Grażyny pokazuje, że można znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania, a to spotkanie być może będzie dla niektórych inspiracją do założenia w przyszłości własnej działalności gospodarczej w wybranym przez siebie obszarze.

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "FORGET-ME-NOT"

     DEVELOP A PASSION FOR LEARNING

Po raz pierwszy grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego "FORGET-ME-NOT" pod patronatem czasopisma "Języki Obce w Szkole". Uczeń klasy III TEO Damian Dawidziuk został laureatem konkursu. 

Dyplom i nagrodę za bardzo wysokie wyniki otrzymali również:

  • Maciej Bobrowicz kl. III TI,
  • Konrad Daniluk kl. III TI,
  • Jakub Czapko kl. III TEO,
  • Jakub Kulczakowicz kl. III TEO,
  • Amelia Czech kl. I TE.

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali nagrody oraz dyplomy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

Uczniowie ZST Czartajew badają zjawisko elektryzowania ciał

zjawisko elektryzowania ciałIstnieją dwa rodzaje ładunków elektrycznych: dodatnie + i ujemne -. Dwa ładunki jednoimienne (dwa dodatnie lub dwa ujemne) wzajemnie się odpychają, a różnoimienne (dodatni z ujemnym) - przyciągają . Ciało, które jest naelektryzowane ujemnie, wykazuje nadmiar elektronów, a ciało, które jest naelektryzowane dodatnio, ma ich niedobór. Ciało elektrycznie obojętne ma tyle samo ładunku dodatniego, ile ujemnego.

Istnieją trzy sposoby elektryzowania ciał: przez pocieranie, dotyk i indukcję.  

Elektryzowanie przez pocieranie polega na przejściu elektronów z jednego ciała do drugiego. To ciało, które traci elektrony, elektryzuje się dodatnio, a drugie ujemnie. Całkowity ładunek tych ciał nie zmienia się.

Zjawisko elektryzowania przybliżają nam uczniowie klasy  III TEL5 i III TEO:

Czytaj więcej...

Życzenia świąteczne w językach obcych

    Ze świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele tradycji. Jedną z nich jest wysyłanie kartek świątecznych. Kartka świąteczna może mieć różne formy. Dzisiaj, wiele osób przesyła życzenia za pomocą telefonu lub komputera. Na szczęście, w dobie rozwoju informatyki, nie zapominamy o wysyłaniu kartek świątecznych tradycyjną drogą pocztową.

      Uczniowie naszej szkoły kontynuują tradycję bożonarodzeniową. Wykonali oni kartki w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim i francuskim w ramach Przeglądu Kartek Świątecznych. Technika wykonania prac była dowolna, liczyły się kreatywność i zaangażowanie. Najładniejsze i najciekawsze kartki prezentujemy na zdjęciach.

WESOŁYCH ŚWIĄT!
MERRY CHRISTMAS!
FROHE WEIHNACHTEN!
С РОЖДЕСТВОМ!
JOYEUX NOËL!