Dzień przedsiębiorczości
- Szczegóły
- Kategoria: Blok humanistyczny
- Opublikowano: 14.06.2022
W jaki sposób wykorzystać swoje zdolności, umiejętności, zrealizować marzenia, mieć wokół siebie życzliwe osoby i odnieść sukces zawodowy - o tym mówiła pani Grażyna Putkowska podczas spotkania z uczniami w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie. Rodzina Putkowskich z powodzeniem prowadzi niewielką masarnię i serowarnię w Rotkach koło Drohiczyna. Produkty można nabyć na miejscu i w sklepach firmowych „ Dażynka – Nadbużańskie Smaki”.
- Jakie cechy trzeba posiadać, aby zostać przedsiębiorcą?
- Jak wykorzystać umiejętności menadżerskie?
- Jak prowadzić działalność handlową, nawiązywać kontakty i współpracować z innymi przedsiębiorcami w regionie?
- Co zrobić, aby pozyskać wielu klientów i zatrzymać ich na dłużej?
Przykład pani Grażyny pokazuje, że można znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania, a to spotkanie być może będzie dla niektórych inspiracją do założenia w przyszłości własnej działalności gospodarczej w wybranym przez siebie obszarze.
Konkurs Twórczości Poezji Walentynkowej rozstrzygnięty !!!
- Szczegóły
- Kategoria: Blok humanistyczny
- Opublikowano: 23.02.2021
Z wielka radością pragniemy ogłosić, że zwycięzcą Konkursu Twórczości Poezji Walentynkowej został Kacper Wasilewski uczeń klasy II Technikum Informatycznego. Wyboru najlepszego wiersza w drodze głosowania dokonali użytkownicy Facebooka. Serdecznie gratulujemy zwycięzcy, wszystkim osobom, które podjęły wyzwanie i wzięły udział w konkursie oraz całej społeczności zaangażowanej w walentynkową zabawę.
Sylwia Pierlejewska, Elżbieta Rożuk
Kardynał Stefan Wyszyński - patronem roku 2021
- Szczegóły
- Kategoria: Blok humanistyczny
- Opublikowano: 22.02.2021
W 2021 roku przypada 40. rocznica śmierci, a także 120 rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego
W listopadzie ubiegłego roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił patronów 2021 roku. Obok Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza, Izba uhonorowała kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Mikołajki
- Szczegóły
- Kategoria: Blok humanistyczny
- Opublikowano: 03.12.2020
A wy? Byliście grzeczni w tym roku? :)
Chcemy przy okazji mikołajek wspomnieć o tym, że nasza szkoła uczestniczy w Programie - Stypendia św. Mikołaja. Może przyszły rok będzie dla naszej szkoły bardzo szczodry?
Marzymy o tym, by w Polsce nie było ani jednego dziecka, które z powodu trudnej sytuacji finansowej nie może rozwijać swoich pasji i zainteresowań.
Chcesz pomóc? Przekaż darowiznę: Fundacja Świętego Mikołaja, nr konta 73 1090 0004 9149 0000 0000 0519 z dopiskiem „darowizna na program Stypendia Św. Mikołaja”.
Darowizny można wpłacać za pośrednictwem naszej strony internetowej poprzez przycisk „WSPIERAM SZKOŁĘ” Wszystkie zebrane przez nas pieniądze przeznaczane będą na stypendia dla uczniów naszej szkoły!!!
* * * * *
Już grudzień! Święta zbliżają się wielkimi krokami. W tym roku niestety nie spotkamy się na szkolnym opłatku. Wigilię prawdopodobnie większość z nas także spędzi w mniejszym gronie niż zwykle. Ale to nie znaczy, że nie możemy wczuwać się już w świąteczną atmosferę. Zbliżają się mikołajki - bardzo miła przedświąteczna tradycja. Niełatwo je w tym roku zorganizować w klasie, ale nie zapomnijcie zostawić miłego drobiazgu rodzicom i rodzeństwu. Na pewno się ucieszą, nawet jeśli wcześniej nigdy tak nie robiliście.
Narodowe Święto Niepodległości
- Szczegóły
- Kategoria: Blok humanistyczny
- Opublikowano: 10.11.2020
Przy okazji Święta 11 listopada przedstawiamy rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Polskie drogi do Niepodległości”. Z ponad 80 prac – niezwykle różnorodnych pod względem formy i ujęcia tematu – najlepsza okazała się praca Weroniki Mantury z klasy 2 TAK. Natomiast wyróżnione zostały prace: Klaudii Fiącek z klasy 1 TE i Weroniki Moczulskiej z klasy 3 TE. Zachęcamy do obejrzenia najciekawszych prac:
„W ojczyźnie ma się przeszłość i przyszłość. W obczyźnie tylko teraźniejszość” Ludwik Hirszfeld
O przeszłości należy pamiętać, zwłaszcza przy okazji tak ważnych rocznic jak Święto Odzyskania Niepodległości. Bowiem nie pamiętając o przeszłości narażamy się na powtarzanie tych samych błędów. A patrząc w przyszłość nie zapominajmy, że o niepodległość trzeba dbać, a patriotyzm nie powinien być tylko pustą deklaracją.
Najbardziej lubimy myśleć o patriotyzmie jako oddawaniu życia za ojczyznę. A przecież walka o wolność nie ograniczała się wyłącznie do przelewania krwi na polu bitwy. Zaliczała się do niej także tajna edukacja młodych pokoleń, troska o zachowanie języka, obyczajów i kultury w czasach okupacji. Ta codzienna, żmudna praca, choć mniej spektakularna niż walka z bronią w ręku, była równie ważna. Zapewne jest tak jak pisał Horacy, że „zaszczytnie jest umrzeć za ojczyznę”. Ale może znacznie trudniej dla niej żyć? W sferze deklaracji oczywiście jesteśmy pierwsi do walki, przelewania krwi i umierania za ojczyznę, nieobca nam martyrologia, powstania, barykady, konspiracja i poświęcenie. Natomiast patriotyzm w czasach pokoju nie jest już sprawą tak oczywistą. Jesteśmy narodem podzielonym – politycznie, ideologicznie: gdzie dwóch Polaków, tam trzy opinie. Chętnie dzielimy się na „prawdziwych patriotów” i tych mniej prawdziwych. A przecież Polska jest jedna i jest naszym wspólnym dobrem. Jest tym, co mamy w głowie i sercu.
Takie szersze spojrzenie, na naród jako wspólnotę to przejaw odpowiedzialności społecznej. Zwykłe, codzienne zachowania, takie jak pracowitość, uczciwość, poszanowanie praw drugiego człowieka (nawet jeśli nie zgadzamy się z jego poglądami), szacunek do języka i kraju, w którym się żyje – to podstawy mądrego, nowoczesnego patriotyzmu. Warto o tym pamiętać, świętując radośnie Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Naszej Niepodległości.
Przy okazji zachęcamy do przypomnienia sobie najważniejszych informacji związanych z 11 listopada 1918 r.:
Więcej artykułów…
- Eryk Obniski laureatem Konkursu Historyczno-Literackiego!
- Odkrywamy limeryki
- XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8 - 15 maja 2020
- 75 rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Ku przestrodze kolejnym pokoleniom
- 229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- ŚWIĘTA MAJOWE… obchody
- Przystanek historia - "Panny wyklęte – kobiety w polskim podziemiu niepodległościowym"
- Spektakl "Adam i Ewa - miłość w literaturze"
- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- Wystarczy jedno pokolenie by zapomnieć ...