Przejdź do treści

Konkurs Twórczości Poezji Walentynkowej rozstrzygnięty !!!

           

    Z wielka radością pragniemy ogłosić, że zwycięzcą Konkursu Twórczości Poezji Walentynkowej został Kacper Wasilewski uczeń klasy II Technikum Informatycznego. Wyboru najlepszego wiersza w drodze głosowania dokonali użytkownicy Facebooka. Serdecznie gratulujemy zwycięzcy, wszystkim osobom, które podjęły wyzwanie i wzięły udział w konkursie oraz całej społeczności zaangażowanej w walentynkową zabawę.

Sylwia Pierlejewska, Elżbieta Rożuk

Kardynał Stefan Wyszyński - patronem roku 2021

Kardynał Stefan Wyszyński

W 2021 roku przypada 40. rocznica śmierci, a także 120 rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego

W listopadzie ubiegłego roku Sejm  Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił patronów 2021 roku. Obok Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza, Izba uhonorowała kardynała Stefana Wyszyńskiego.  

Czytaj więcej...

Mikołajki

A wy? Byliście grzeczni w tym roku? :)

 Chcemy przy okazji mikołajek wspomnieć o tym, że nasza szkoła uczestniczy w Programie - Stypendia św. Mikołaja. Może przyszły rok będzie dla naszej szkoły bardzo szczodry?

Marzymy o tym, by w Polsce nie było ani jednego dziecka, które z powodu trudnej sytuacji finansowej nie może rozwijać swoich pasji i zainteresowań. 

Chcesz pomóc? Przekaż darowiznę: Fundacja Świętego Mikołaja, nr konta 73 1090 0004 9149 0000 0000 0519 z dopiskiem  „darowizna na program Stypendia Św. Mikołaja”.

 Darowizny można wpłacać za pośrednictwem naszej strony internetowej poprzez przyciskWSPIERAM SZKOŁĘWszystkie zebrane przez nas pieniądze przeznaczane będą  na stypendia dla uczniów naszej szkoły!!!

 * * * * *

Już grudzień! Święta zbliżają się wielkimi krokami. W tym roku niestety nie spotkamy się na szkolnym opłatku. Wigilię prawdopodobnie większość z nas także spędzi w mniejszym gronie niż zwykle. Ale to nie znaczy, że nie możemy wczuwać się już w świąteczną atmosferę. Zbliżają się mikołajki - bardzo miła przedświąteczna tradycja. Niełatwo je w tym roku zorganizować w klasie, ale nie zapomnijcie zostawić miłego drobiazgu rodzicom i rodzeństwu. Na pewno się ucieszą, nawet jeśli wcześniej nigdy tak nie robiliście.

Czytaj więcej...

Narodowe Święto Niepodległości

    Przy okazji Święta 11 listopada przedstawiamy rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Polskie drogi do Niepodległości”. Z ponad 80 prac – niezwykle różnorodnych pod względem formy i ujęcia tematu – najlepsza okazała się praca Weroniki Mantury z klasy 2 TAK. Natomiast wyróżnione zostały prace: Klaudii Fiącek z klasy 1 TE i Weroniki Moczulskiej z klasy 3 TE. Zachęcamy do obejrzenia najciekawszych prac:

 

     „W ojczyźnie ma się przeszłość i przyszłość. W obczyźnie tylko teraźniejszość”  Ludwik Hirszfeld

    O przeszłości należy pamiętać, zwłaszcza przy okazji tak ważnych rocznic jak Święto Odzyskania Niepodległości. Bowiem nie pamiętając o przeszłości narażamy się na powtarzanie tych samych błędów. A patrząc w przyszłość nie zapominajmy, że o niepodległość trzeba dbać, a patriotyzm nie powinien być tylko pustą deklaracją.

    Najbardziej lubimy myśleć o patriotyzmie jako oddawaniu życia za ojczyznę. A przecież walka o wolność nie ograniczała się wyłącznie do przelewania krwi na polu bitwy. Zaliczała się do niej także tajna edukacja młodych pokoleń, troska o zachowanie języka, obyczajów i kultury w czasach okupacji. Ta codzienna, żmudna praca, choć mniej spektakularna niż walka z bronią w ręku, była równie ważna. Zapewne jest tak jak pisał Horacy, że „zaszczytnie jest umrzeć za ojczyznę”. Ale może znacznie trudniej dla niej żyć? W sferze deklaracji oczywiście jesteśmy pierwsi do walki, przelewania krwi i umierania za ojczyznę, nieobca nam martyrologia, powstania, barykady, konspiracja i poświęcenie. Natomiast patriotyzm w czasach pokoju nie jest już sprawą tak oczywistą. Jesteśmy narodem podzielonym – politycznie, ideologicznie: gdzie dwóch Polaków, tam trzy opinie. Chętnie dzielimy się na „prawdziwych patriotów” i tych mniej prawdziwych. A przecież Polska jest jedna i jest naszym wspólnym dobrem. Jest tym, co mamy w głowie i sercu.

   Takie szersze spojrzenie, na naród jako wspólnotę to przejaw odpowiedzialności społecznej. Zwykłe, codzienne zachowania, takie jak pracowitość, uczciwość, poszanowanie praw drugiego człowieka (nawet jeśli nie zgadzamy się z jego poglądami), szacunek do języka i kraju, w którym się żyje – to podstawy mądrego, nowoczesnego patriotyzmu. Warto o tym pamiętać, świętując radośnie Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Naszej Niepodległości.

 Przy okazji zachęcamy do przypomnienia sobie najważniejszych informacji związanych z 11 listopada 1918 r.:

Odwiedź również:

Eryk Obniski laureatem Konkursu Historyczno-Literackiego!

   Eryk Obniski, uczeń klasy 4 w zawodzie technik elektryk, mimo trwania nauki zdalnej, pracował bardzo aktywnie. Brał udział w Ogólnopolskim konkursie "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940", za który otrzymał Dyplom Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Natomiast w konkursie Historyczno-Literackim "By czas nie zaćmił i niepamięć", organizowanym przez posła Jarosława Zielińskiego i Podlaskiego Kuratora Oświaty Beatę Pietruszkę, Eryk zajął 2 miejsce!

   Celem konkursu było zainteresowanie uczniów tragicznymi wydarzeniami z najnowszej historii Polski: Zbrodnią Katyńską, Katastrofą Smoleńską i Obławą Augustowską. Zadaniem uczestników było napisanie pracy literackiej na temat tych wydarzeń. Cieszymy się, że wiedza historyczna i umiejętności literackie pozwoliły zająć naszemu uczniowi tak wysokie miejsce. Do obu konkursów Eryka przygotowała Pani Sylwia Pierlejewska.     

  Udział w konkursach historycznych jest dowodem na to, że w świadomości młodych ludzi nasze narodowe dziedzictwo zajmuje szczególne miejsce. Zaś pamięć o bolesnych kartach naszej historii stanowi nie tylko moralny obowiązek wobec ofiar, ale także wobec przyszłości, którą należy budować w oparciu o prawdę i poszanowanie wartości.

Więcej informacji: https://jaroslawzielinski.pl/podsumowanie-viii-edycji-konkursu-by-czas-nie-zacmil-i-niepamiec/