Przejdź do treści

Odkrywamy limeryki

     12 maja to Międzynarodowy Dzień Limeryków, czyli krótkich, żartobliwych wierszyków. Ich treść często związana jest z jakąś miejscowością. Jesteśmy co prawda szkołą techniczną, ale postanowiliśmy uczcić ten dzień własną twórczością, gdyż poetyckie talenty nie są nam obce :) Chyba nie musimy wyjaśniać z jaką miejscowością związane są limeryki, które napisali zarówno nauczyciele, jak i uczniowie naszej szkoły. Zachęcamy do lektury: 

 

Raz pewna matematyczka z Czartajewa
postanowiła policzyć przyszkolne drzewa.

Z ochotą się za to zabrała
Lecz i tak źle porachowała
Bo przeszkodziła jej w tym ulewa.
(bo przez koronaferie rozum się przegrzewa)

Czytaj więcej...

XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8 - 15 maja 2020

"Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie,one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka."
Maksym Gorki
 
"Książka uczy cię zastanawiać się nad życiem i jego sprawami,prowadzi cię jakby za rękę przez wądolce i mielizny, żebyś nie błądził,ścieżki twoje prostuje, przede wszystkim uczy cię radości życia."
Gustaw Morcinek
 
"Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych,swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele.Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy samotność, upiory i tym podobne...Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, które nie czytacie."
Arturo Pérez-Reverte "Królowa Południa"
 
"Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki."
Stephen King „Dallas '63”
 
"Biblioteka jest bramą w czasie."
Carlos María Domínguez „Dom z papieru”

75 rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Ku przestrodze kolejnym pokoleniom

       W piątek 8 maja 2020 roku przypada data zakończenia II Wojny Światowej. W pierwszej połowie XX wieku świat stanął w obliczu dwóch konfliktów zbrojnych, które pochłonęły niespotykaną dotąd liczbę ofiar, i które skupiły w swych szeregach wiele krajów Europy i świata. Szczególnie krwawo i tragicznie zapisała się w historii II wojna światowa, której działania toczyły się począwszy od września 1939 roku przez sześć kolejnych lat. Obszar, jaki objęła, okrucieństwa, jakie w ich czasie miały miejsca, a także broń, jaką zastosowano przekraczała wszelkie dotąd przyjęte kryteria prowadzenia starań na arenie międzynarodowej. Oby nigdy takie wydarzenia się nie powtórzyły….

     Z tej okazji Nasi uczniowie klasy pierwszej Damian Panasiuk oraz Damian Grzyb przygotowali prezentację przedstawiającą tamte tragiczne wydarzenia, z przesłaniem, aby nigdy więcej to tego nie dopuścić.

229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

229 lat temu Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791" w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie. Fot.PAP/Reprodukcja

ŚWIĘTA MAJOWE… obchody

     W tym roku szkolnym w związku epidemią koronawirusa nie możemy tradycyjnie uczestniczyć w obchodach świąt oraz rocznic ważnych wydarzeń.  Miejsca zgromadzeń, miejsca publicznych spotkań pozostaną puste. Nie zwalnia nas to jednak z miłości do ojczyzny, której uczymy się od małego w domach i szkołach. Jesteśmy nią przepojeni i w odpowiedzi na to uczniowie ZST w Czartajewie z inicjatywy nauczyciela historii Mirosława Samosiuka zrobili zdjęcia w barwach biało – czerwonych, z symbolami narodowymi, aby tym prostym gestem oznajmić światu, że pamiętamy.