Przejdź do treści

Grecka mobilność po kompetencje - kolejny wyjazd młodzieży ZST w Czartajewie

W dniach 3.04 - 15.04.2022 r. grupa młodzieży z naszej szkoły uczestniczyła w kolejnym wyjeździe do Grecji w ramach projektu Grecka mobilność po kompetencje.

Więcej szczegółów na stronie projektu: Grecka mobilność po kompetencje - ZST w Czartajewie - link  

Kolejna edycja "Grecka mobilność po kompetencje"

     Zachęcamy do śledzenia realizowanej obecnie kolejnej mobilności naszej młodzieży w ramach projektu “Grecka mobilność po kompetencje”. Zdjęcia, relację i materiały z mobilności znajdziecie na naszym Facebook’u projektowym Grecka mobilność po kompetencje - ZST w Czartajewie. Zobaczcie sami jak nasi uczniowie radzą sobie podczas zajęć, jak bawią się podczas programu kulturowego i angażują się w tworzenie prac.

Grecka mobilność po kompetencje - ZST w Czartajewie

Uczniowie ZST w Czartajewie w Grecji - podsumowanie wyjazdu

    Uczniowie klas czwartych Technikum w Czartajewie zrealizowali projekt edukacyjny "Ponadnarodowa mobilność uczniów", którego kluczowym elementem jest pobyt w Grecji. Podczas wyjazdu młodzież uczestniczyła w zajęciach przygotowanych przez grecką szkołę partnerską Platon M. E. P. E. School w Katerini. Lekcje obejmowały naukę podstaw języka greckiego oraz poznanie mitologii i historii Grecji. Uczniowie brali też udział w warsztatach komputerowych i zajęciach z robotyki. Równie istotne było poznanie kultury tego kraju - w tym celu organizowane były liczne wycieczki, np. do Starego Pantelejmonu, na wyspę Skiatos, do Salonik, na Meteory, do Litochoro, Platamonas i Leptokarii.
      Zachęcamy do obejrzenia prezentacji o Grecji wykonanej w ramach projektu przez Bartłomieja Tymosiaka i Kacpra Boruckiego.

Uczniowie ZST w Czartajewie w Grecji - 3.10.2020 - powrót do kraju

3 października nasi uczniowie po ponad 30 godzinach podróży wrócili z Grecji do Polski, cali i zdrowi, zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, bogatsi o nowe doświadczenia, wrażenia i wspomnienia. 

Już 4 października kolejna grupa młodzieży z ZST w Czartajewie wyjeżdża do Grecji, aby zwiedzić i poznać ten kraj, jego tradycje i zwyczaje.

Uczniowie ZST Czartajew w Grecji - 24-25.09.2020

24-25 września

Czwartek przeznaczony był na zwiedzanie Salonik, drugiego co do wielkości miasta Grecji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Białej Wieży, zwanej też Wieżą Krwi, pod którą niegdyś wykonywano egzekucje. Następnie udaliśmy się nadmorską promenadą pod pomnik Aleksandra Wielkiego. Saloniki trudno zwiedzić w kilka godzin, więc skupiliśmy się na najważniejszych punktach miasta, takich jak rotunda św. Jerzego, za panowania Turków przemieniona w meczet, czy bazylika św. Dymitra. Następnie udaliśmy się na spacer po mieście w kierunku placu Arystotelesa i mieliśmy czas wolny na zrobienie małych zakupów.

Po południu uczestniczyliśmy w lekcjach języka greckiego.

Piątek okazał się nieco spokojniejszy niż poprzednie dni. Byliśmy w urokliwej wiosce Paleos Pantelejmonas (Stary Pantelejmon) w masywie Olimpu. Wąska droga pnie się serpentynami aż na wysokość 500 m n.p.m. Dawniej tym szlakiem greccy pasterze pędzili swoje stada owiec i kóz. W wiosce  mieszka na stałe tylko 9 rodzin, pozostali mieszkańcy przebywają tam tylko w sezonie letnim. Kierowca dzielnie pokonał wszelkie serpentyny i wróciliśmy z wycieczki cali i zdrowi. Podziwiajcie, co zobaczyliśmy i przeżyliśmy.