W niedzielę 10 marca 2024r w Zespole Szkół Technicznych  im. W. St. Reymonta w Czartajewie odbyło się szkolenie pszczelarzy pt. Rozpoznawania chorób pszczelich, zapobiegania im oraz ewentualne sposoby postępowania na wypadek pojawienia się danej choroby w pasiece.

Prelegentem szkolenia była Pani dr hab. Beata Bąk - pracownik Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Podlaski Związek Pszczelarzy w Białymstoku - Rejonowe Koło Pszczelarzy w Siemiatyczach przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

W szkoleniu wzięło udział  72 pszczelarzy z terenu głównie województwa podlaskiego jak również z województwa mazowieckiego (powiaty: siemiatycki, bielski, hajnowski, wysokomazowiecki, białostocki, łapski, zambrowski, siedlecki) oraz goście:

  • Stanisław Derehajło – Radny Województwa Podlaskiego,
  • Marek Bobel – Starosta Powiatu Siemiatyckiego,
  • Jerzy Iwanowiec – Wójt Gminy Milejczyce,
  • Magda Hermaniuk – Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Siemiatyczach.

Szkolenie miało na celu podniesienie wiedzy pszczelarzy na temat występowania chorób w pasiece, ich rozpoznawania oraz ewentualnych sposobów postępowania na wypadek ich stwierdzenia.

 

A oto przypomnienie historii powstania naszej  szkolnej pasieki

Szkolna pasieka powstała na początku lat 60 w ówczesnym ZSR w Czartajewie. Przez około 30 lat pod okiem opiekunów, którzy zmieniali się z upływem czasu rozwijała się i przynosiła wiele radości i korzyści.
Prawdopodobnie w roku 1992 pasieka została sprzedana w prywatne ręce dla Pana Józefa Oreszczuka, absolwenta naszej szkoły. Ule pozostawały na terenie gospodarstwa do około 2000 roku.
Po niemal 30 latach pustki znowu nastał radosny czas, znaczony jakże przyjemnym brzęczeniem naszych maleńkich przyjaciół (przyjaciółek).

Zdarzyło się tak, że Dyrektorem szkoły została wielka miłośniczka miodu i pszczół Pani Marta Jakimiuk, która za punkt honoru postawiła sobie odbudowę szkolnej pasieki. Trafił w tym czasie do Czartajewa pszczelarz z wyboru i wykształcenia Pan Wiktor Wolszczuk. Zaczęto więc planować, że takie tradycje, wiedza, … i jeszcze jakby były możliwości, to może by, tak spróbować? No i zaczęło się! Znalazły się osoby życzliwe, które zechciały pomóc.

Robimy szkolną pasiekę!

Pan Andrzej Pleszuk-Dyrektor Departamentu Rolnictwa w Urzędzie Marszałkowskim „otworzył nam okno”. Pan Stanisław Derehajło-Wicemarszałek Województwa Podlaskiego „otworzył nam drzwi” i zapewnił środki na otwarcie naszej pasieki. Pani Marta Jakimiuk ciągle trzymała rękę na pulsie, żeby wszystko przebiegało zgodnie z planem. Żeby nie było zbyt pięknie i łatwo, to po drodze przytrafiła się nam pandemia, która ograniczyła działalność koła pszczelarskiego. Determinacja w dążeniu do realizacji zamierzonego celu pozwalała pokonywać kolejne trudności. Pszczoły były już zdecydowane, że chcą u nas być-zasługa Pana Piotra Kunickiego-Pasieka Podlaska ze Skrzeszewa. I tak zbliżał się radosny dzień otwarcia Reymontowskiej Szkoły Miodnej w Czartajewie. 9 września 2020 roku Pan Wicemarszałek Derehajło stwierdził:

„Piękna ta pasieka … będziemy ją rozwijać”.

Goście wrócili do domu, pszczoły do ula. Życie na pasiece zaczęło się toczyć swoim trybem. Pierwsza zimowla zakończyła się pełnym sukcesem. Wiosna 2021, pomimo, że zimna i późna zapewniła spory dopływ nektaru, który nasze pracowite pszczółki zamieniły w przepyszny miód. Nasze pierwsze miodobranie utwierdziło wszystkich w przekonaniu, że to była bardzo dobra decyzja.

Członkowie szkolnego koła pszczelarskiego dzielnie wspierają pracę robotnic zasiadających na ramkachu „Jagny”, „Macieja”, „Dominikowej”, „Antka” i „Hanki”- bohaterowie powieści „Chłopi” - w Czartajewie - nazwy uli.

 

W tym roku , na wiosnę do naszej pasieki dołączy jeszcze jeden ul: „Ambroży”.

(Fragment tekstu zaczerpnięty z Historia szkolnej pasieki Zespołu Szkół Technicznych im. W.St. Reymonta w Czartajewie , autor: Elżbieta Rożuk i Wiktor Wolszczuk).